Aktualności

5 września 2021

Zumba FORMA

Zapraszamy na kameralne (do 6 osób) zajęcia Zumby (Zumba FORMA) dla osób chcących wrócić do formy lub ją utrzymać.

Zumba® – to kompletny program treningowy który zawiera wszystkie elementy ćwiczeń: cardio, pracę mięśni, równowagę i gibkość. Choreografie inspirowane są głównie tańcami latynoskimi (salsa, merengue, cumbia, reggaeton, soca, samba, tango, flamenco), ale także tańcem brzucha czy Quebraditą. Z informacji na stronie internetowej Zumba Fitness LLC wynika, że w cotygodniowych zajęciach Zumby uczestniczy ponad 15 milionów osób,a realizowane są one w około 200000 miejscach w 180 krajach. Trening taki pozwala spalić do 1000 kcal na godzinę w zależności od rodzaju i intensywności treningu. Zumba® -jest dobrym narzędziem do utrzymania prawidłowej wagi pomaga w odchudzaniu ale co najważniejsze w poprawie samopoczucia i mobilności. Zajęcia prowadzą osoby z licencją otrzymaną po ukończeniu odpowiednich szkoleń. Legalność swojego instruktora można sprawdzić w bazie danych na oficjalnej stronie www.zumba.com po wpisaniu jego danych.

Zajęcia w poniedziałki 20.15. prowadzi Pani Sylwia Odwrot.
  
 
 

31 sierpnia 2021

Zajęcia w FORMIE

Po wakacjach spotykamy się w FORMIE. Zapraszamy do udziału w zajęciach we wrześniu.
ZAPISY NA ZAJĘCIA GRUPOWE I WIĘCEJ INFORMACJI NA: https://www.reha-medic.com.pl/forma/
 
Terapia indywidualna w FORMIE u dr Anny Różańskiej-Kirschke i Piotra Kwaśnego – zapisy na stronie.
Drenaż limfatyczny Lymphastim – na zabieg umawiamy się w rejestracji NZOZ REHA-MEDIC lub telefonicznie 782 912 781.
 
W budynku Forma obowiązuje zasada zamiany obuwia na czyste – sportowe po wejściu, w szatni. Prosimy o zabieranie ze sobą małego ręcznika.
NA TERENIE „FORMY” OBOWIĄZUJĄ MASECZKI ZAKRYWAJĄCE NOS I USTA, POMIAR TEMPERATURY ORAZ DEZYNFEKCJA RĄK.
  
 
 

20 marca 2021

Mama w FORMIE

Panie w okresie ciąży i po urodzeniu dziecka zapraszamy na profilaktykę okołoporodową. Poprowadzimy bezpieczną aktywność podczas fizjologicznej ciąży. Wysiłek podczas porodu jest porównywalny do spaceru na odcinku 40 kilometrów. Trzeba się do niego przygotować wydolnościowo i oddechowo. Powiemy jak przygotować się do bezpiecznego przyjęcia nowego członka rodziny. Po porodzie pomożemy wrócić do ogólnej sprawności, sylwetki, napięcia mięśni brzucha.
ZAPISY I WIĘCEJ INFORMACJI NA: https://www.reha-medic.com.pl/forma/
 
 
 
 

15 marca 2021

Dojrzała FORMA

Od 17 marca zapraszamy na kameralne treningi dla osób starszych (55+) Dojrzała FORMA – praca nad kondycją, koordynacją, równowagą, wydolnością. Budynek Forma, w środy 10.00-11.00 prowadząca Pani DR ANNA RÓŻAŃSKA-KIRSCHKE
 
 
 


12 marca 2021

Joga FORMA

Zapraszamy na kameralne zajęcia jogi (Joga FORMA) dla osób chcących wrócić do formy lub ją utrzymać. Regularna praktyka jogi nie tylko wzmacnia i uelastycznia ciało, ale wpływa także na jego akceptację, zwiększa poczucie własnej wartości i poprawia jakość życia. Zajęcia poniedziałki i środy 18.30, prowadzi Pani Karolina Jarmuż.
 

]

10 marca 2021

FORMA już działa!

FORMA to nowa część REHA-MEDIC – kameralne studio ćwiczeń i terapii indywidualnej w nowo wyremontowanym budynku przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jeżeli nie lubisz zgiełku dużych obiektów, dziesiątek osób ćwiczących wokół, FORMA jest dla Ciebie.

To miejsce dla osób w każdym wieku, młodych i dojrzałych, które chcą:
 • przygotować organizm do powrotu do czynności dnia codziennego (np. po kontuzji czy operacji),
 • pozbyć się problemów z nawracającymi dolegliwościami kręgosłupa,
 • przygotować organizm do powrotu do uprawianej przed kontuzją aktywności sportowej,
 • zwiększyć efektywność treningu sportowego,
 • poprawić technikę potrzebną do uprawiania ulubionej dyscypliny,
 • poprawić ogólną kondycję fizyczną ciała,
 • zadbać na stałe o swoje zdrowie.

FORMA oferuje:

 • terapię indywidualną dla osób z dolegliwościami ortopedycznymi, neurologicznymi, kardiologicznymi i uroginekologicznymi,
 • ćwiczenia z trenerem personalnym, trenerem medycznym,
 • zajęcia w małych grupach: joga, zumba, fit, trening funkcjonalny, medyczny, mobility, ruchowy, wzmacniający,
 • izolowany trening mięśni kręgosłupa przy użyciu specjalistycznych maszyn do ćwiczeń,
 • trening obwodowy grupowy i indywidualny z instruktorem lub po instruktażu z opiekunem.

FORMA działa pod adresem: ul. Elizy Orzeszkowej 2, 64-530 Kaźmierz

 
 
 

8 stycznia 2021

Prezent dla naszych podopiecznych z KS INDRA

Od kilku lat sprawujemy opiekę fizjoterapeutyczną nad zawodnikami zespołu siatkówki na siedząco KS INDRA – Mistrzów Polski 2020r!

W końcówce 2020 roku postanowiliśmy wspomóc naszą utytułowaną drużynę wyposażając ją w sprzęt nagłaśniający służący do zagrzewania do boju oraz ułatwiający prowadzenie wydarzeń sportowych, zwłaszcza tych na wolnym powietrzu.

Miło nam zacytować słowa podziękowania zamieszczone przez Zespół KS INDRA na jego profilu facebook. Słowa jakże ciepłe i pobudzające do pracy nad kondycją naszych Mistrzów 🙂

„Sukcesy KS Indra w sezonie 2020 nie byłyby możliwe gdyby nie wsparcie ludzi o wielkich sercach. Gdyby nie wsparcie Partnerów, Darczyńców oraz Kibiców, nasz zespół nie mógłby startować w zawodach czy turniejach. WAS – ludzi wielkiego serca na naszej sportowej drodze jest wielu i każdemu z Was z osobna bardzo serdecznie dziękujemy. Są jednak tacy, bez których nic byśmy nie zdziałali. To oni „stawiają nas na nogi”, uzdrawiają nasze ręce, barki, plecy. Ich pomoc, wsparcie i dobre serce w naszym sportowym, codziennym życiu jest bezcenne. Katarzyna Bielaczyk i Jacek Bielaczyk – nasz partner, sportowe, fizjoterapeutyczne wsparcie na każdym kroku oraz ogromne serca NZOZ „REHA-MEDIC” Centrum Rehabilitacji! Dziękujemy! Bez Was byśmy nie dali rady! Nie mniej jednak, poza wsparciem fizjoterapeutycznym jest jeszcze ogrom pomocy ludzkiej. Rok zakończyliśmy cudownym wyróżnieniem i nagrodą od naszego partnera NZOZ „REHA-MEDIC” Centrum Rehabilitacji. Dzięki głośnikowi jaki od Was otrzymaliśmy, będziemy o Was pamiętać również w szatni, tuż przed rozgrywkami. A play lista, która już tworzy się w kuluarach wśród zawodników zagrzeje nie tylko mięśnie, ale też i serca do walki o kolejne trofea w siatkówce na siedząco w nowym sezonie. Dzięki odpowiedniemu nagłośnieniu będziemy jeszcze lepiej słyszalni na kolejnych imprezach plenerowych typu Indra Cup czy Indra Cup Plaża, które już kiełkują w naszych Indrowych sercach jako pomysły na przyszły sezon. Katarzyna Bielaczyk, Jacek Bielaczyk, NZOZ „REHA-MEDIC” Centrum Rehabilitacji dziękujemy z całego serca!”

 
 
 

19 lipca 2020

Ortopeda w REHA-MEDIC

Miło nam poinformować, iż do naszego zespołu dołączył Stanisław Chmiel – lekarz, rezydent Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.

Pacjentów przyjmował będzie w REHA-MEDIC ramach swojej praktyki prywatnej w każdą środę od godziny 16.20. Rejestracja 24h na https://www.reha-medic.com.pl („poza NFZ”) lub telefonicznie (kom. 782 912 781) i osobiście w REHA-MEDIC Centrum Rehabilitacji.

Zapraszamy już od 05.08.2020r!

Pan Stanisław ukończył Uniwersytet Medyczny w Poznaniu w roku 2015. z najwyższą – bardzo dobrą oceną na dyplomie. Wyróżniony przez rektora Uniwersytetu Medycznego medalem rektora za wyniki w nauce i zaangażowanie w pracę społeczną.

Już jako student zdobywał doświadczenie odbywając część studiów w Finlandii oraz pracując na blokach operacyjnych w Hiszpanii,Brazylii oraz Meksyku.

Zdając Lekarski Egzamin Końcowy uzyskał 18. wynik w Polsce na blisko 6 tysięcy przystępujących lekarzy.

Na co dzień pracuje jako lekarz na Oddziale Urazowo – Ortopedycznym w Szpitalu im. prof. R. Drewsa w Chodzieży.

W trakcie specjalizacji z Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu uczestniczył w licznych kursach oraz konferencjach krajowych i zagranicznych m. in. w kursie prestiżowej szwajcarskiej fundacji AO  zajmującej się leczeniem obrażeń narządu ruchu oraz ukończył kurs Roztoczańskiej Szkoły Ultrasonografii z ultrasonografii narządu ruchu

Zainteresowania zawodowe:

 • leczenie operacyjne oraz zachowawcze złamań
 • zespół cieśni nadgarstka, palec trzaskający, zespół de Quervaina
 • choroba zwyrodnieniowa stawów
 • dolegliwości bólowe stawów, entezopatie, łokieć tenisisty, łokieć golfisty
 • Zespoły bólowe kręgosłupa
 • korekcja palucha koślawego
 • korekcja palca młoteczkowatego
 • ostroga piętowa
 • blokady dostawowe oraz wiskosuplementacja
 • leczenie artroskopowe stawu kolanowego
 • kwalifikacja do leczenia operacyjnego
 • urazy tkanek miękkich, mięśni i ścięgien
 • endoprotezoplastyka stawów
 • ultrasonografia narządu ruchu
 
 
 

4 maja 2020

Procedury w trakcie wykonywania usługi podczas trwania pandemii

1. W pomieszczeniu rejestracji może znajdować się maksymalnie jedna osoba (pacjent lub interesant) oprócz personelu
2. Nie wolno wchodzić do gabinetu bez wcześniejszego wezwania przez terapeutę
3. Obowiązkowo należy wypełnić i podpisać ankietę medyczną przed rozpoczęciem terapii
4. Pacjent przychodzi na zabiegi wyłącznie z niezbędnymi przedmiotami
5. Bezwzględnie należy przestrzegać godzin przyjęć
6. Obowiązkowo będzie przeprowadzany pomiar temperatury przed wejściem do gabinetu fizjoterapii (dokonuje fizjoterapeuta)
7. Obowiązkowe jest noszenie maseczek i rękawic ochronnych przez pacjentów i ich opiekunów
8. Zakazuje się używania telefonów komórkowych w trakcie zabiegów
9. Obowiązkowe jest korzystanie przez pacjenta z odkażania rąk przed rozpoczęciem zabiegów (odkażania dokonuje fizjoterapeuta)
 
 
 

4 maja 2020

Komunikat w związku z pandemią COVID-19.

Wracamy 🙂
 
W dniu 2 maja 2020 r. zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 792).
 
Rozporządzenie przewiduje zniesienie z dniem 4 maja 2020 r. czasowego ograniczenia wykonywania działalności leczniczej polegającego na zaprzestaniu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej.
 
Powyższe oznacza, że z dniem 4 maja 2020 r. przywraca się udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu fizjoterapii. Dotyczy to świadczeń zdrowotnych udzielanych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą – w podmiotach leczniczych oraz praktykach zawodowych.
 
W celu zmniejszania ryzyka przenoszenia zakażenia rejestracja odbywa się telefonicznie lub w inny zdalny sposób (np. drogą e-mail). Informujemy o konieczności wcześniejszego kontaktu telefonicznego w celu ustalenia możliwości wizyty za pomocą ankiety wstępnej kwalifikacji.
 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-23-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

11 kwietnia 2020

Komunikat w związku z pandemią COVID-19.

W związku z sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 oraz rekomendacją Krajowej Rady Fizjoterapeutów oraz Narodowego Funduszu Zdrowia informujemy, iż

NZOZ REHA-MEDIC Centrum Rehabilitacji do odwołania kontynuuje zawieszenie udzielania świadczeń.

Wszelkich informacji udzielamy telefonicznie lub drogą mailową. W związku z zaistniałą sytuacją prosimy o przekładanie na późniejsze terminy telefoniczne lub za pomocą systemu rezerwacji umówionych wizyt. Zapraszamy również do konsultacji fizjoterapeutycznych drogą telemedycyny.

Tel. +48 782 912 781; kontakt@reha-medic.com.pl

Prosimy śledzić aktualizację komunikatów na naszej stronie internetowej,

www.reha-medic.com.pl a także na  https://www.facebook.com/reha.medic.cr/#

 

11 kwietnia 2020

Wesołych Świąt!

 

Wesołych i ZDROWYCH Świąt Wielkiejnocy życzy zespół terapeutów REHA-MEDIC

 
 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-27-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

1 kwietnia 2020

Komunikat nr 27 Zespołu Kryzysowego KIF z dnia 1 kwietnia 2020 r.

Z dniem ogłoszenia, tj. 31 marca 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów  z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie to utrzymuje ograniczenie w zakresie udzielania świadczeń lecznictwa uzdrowiskowego oraz wprowadza nowe czasowe ograniczenia m.in. wykonywania działalności leczniczej , w tym polegające na zaprzestaniu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej, zarówno w podmiotach wykonujących działalność leczniczą (podmiotach leczniczych i praktykach zawodowych) komercyjnie, jak i związanych umową z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Z zakazu wyłączone zostały przypadki, gdy:

 1. zaprzestanie rehabilitacji groziłoby poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta;
 2. świadczenia udzielane są za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności;
 3. świadczenia udzielane są w ramach kardiologicznej telerehabilitacji hybrydowej;
 4. dotyczy świadczeń stacjonarnych finansowanych ze środków publicznych udzielanych w ramach ciągłości i kontynuacji leczenia pacjentom przeniesionym bezpośrednio z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby (tj. oddziału zajmującego się leczeniem choroby będącej podstawą skierowania pacjenta do rehabilitacji stacjonarnej);
 5. dotyczy to świadczeń rehabilitacji leczniczej udzielanych w warunkach stacjonarnych finansowanych ze środków publicznych rozpoczętych najpóźniej w dniu 1 kwietnia 2020 r., do dnia zakończenia udzielania tych świadczeń (świadczenia stacjonarne rozpoczęte najpóźniej w dniu 1 kwietnia 2020 r. mogą być kontynuowane na dotychczasowych zasadach i nie stosuje się do nich warunku przeniesienia bezpośrednio z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby).

Zatem rozporządzenie nakazuje zaprzestanie prowadzenia świadczeń rehabilitacyjnych (realizowanych w trybie  ambulatoryjnym, domowym, dziennym i stacjonarnym) udzielanych bezpośrednio, z wyłączeniem sytuacji, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana z uwagi na stan zdrowia pacjenta. Alternatywą ma być udzielanie świadczeń za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Zdaniem KIF szczególną uwagę należy zwrócić na wyłączenie związane  z udzielaniem świadczeń w sytuacjach, gdy zaprzestanie rehabilitacji może grozić poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.

Z uwagi, iż przepisy nie precyzują, co oznacza przesłanka „poważnego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta” w ocenie KIF przyjąć należy, że chodzi tu o każdą sytuację ocenioną indywidualnie przez osobę wykonującą zawód medyczny (fizjoterapeutę) na podstawie wskazań aktualnej wiedzy medycznej jako mającą bezpośredni wpływ na możliwość powrotu pacjenta do zdrowia czy prowadzenia dalszego leczenia. Jednocześnie nie wystarczy jakiekolwiek zagrożenie, ale musi to być zagrożenie poważne. Takie zagrożenie występuje m.in., gdy brak rehabilitacji może spowodować nieodwracalne skutki. Dodatkowo fizjoterapeuta, decydując się na udzielenie świadczenia bezpośrednio, powinien wykluczyć możliwość udzielenia świadczeń fizjoterapeutycznych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, zarówno ze względu na stan kliniczny, jak i możliwości techniczne po stronie pacjenta.

Analizując każdą sytuację indywidualnie fizjoterapeuta powinien nie tylko uwzględnić problem zdrowotny, który jest podstawą rehabilitacji, ale również zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się zakażenia. W tym zakresie aktualne są dotychczasowe wytyczne i zalecenia KIF, w tym dostępne tutaj: https://kif.info.pl/zachowanie-zasad-bezpieczenstwa-w-czasie-pandemii-wytyczne-i-zalecenia/ Na mocy rozporządzenia w systemie e-WUŚ mogą być zawarte informacje o poddaniu świadczeniobiorcy kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, o których mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Pamiętać bowiem należy, że ograniczenia wprowadzone rozporządzeniem w pierwszej kolejności mają zabezpieczyć obywateli przed rozprzestrzenianiem się COVID-19, a fizjoterapeuta jest obowiązany wykonywać swój zawód z należytą starannością, zgodnie z zasadami etyki zawodowej, poszanowaniem praw pacjenta, dbałością o jego bezpieczeństwo i wykorzystując wskazania aktualnej wiedzy medycznej. Biorąc pod uwagę, że zasadą jest zaprzestanie udzielania świadczeń, w przypadku wątpliwości, KIF rekomenduje decyzję na korzyść tej zasady, a nie wyjątku od niej.

W przypadku stwierdzenia, że istnieją uzasadnione przesłanki do udzielenia świadczenia w indywidualnej dokumentacji medycznej należy odnotować fakt przyjęcia pacjenta oraz wyjaśnić przesłanki stanowiące podstawę uznania, że jest to przypadek, gdy zaprzestanie rehabilitacji będzie groziło poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta. Jednocześnie KIF rekomenduje odnotowywanie w indywidualnej dokumentacji medycznej także faktu nieudzielenia świadczenia w przypadku stwierdzenia, że nie zachodzą powyższe przesłanki umożliwiające udzielenie świadczenia poprzez wpis „Nie udzielono świadczenia w związku z § 10 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.”.

Odnosząc się do możliwości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności rozporządzenie przewiduje czasowe potwierdzenie przez świadczeniodawcę tożsamości świadczeniobiorcy na podstawie danych przekazanych przez tego świadczeniobiorcę za pośrednictwem tych systemów, w tym przez telefon. W razie niepotwierdzenia prawa świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej świadczeniobiorca może złożyć oświadczenie o przysługującym mu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej za pośrednictwem tych systemów, w tym przez telefon.

Ponadto w okresie ograniczenia nie ma zastosowania wymóg dostarczenia oryginału skierowania nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia wpisania na listę oczekujących na udzielenie Świadczeniobiorca ma obowiązek dostarczyć świadczeniodawcy oryginał skierowania w terminie 21 dni od dnia zakończenia okresu epidemii, jednakże nie później niż w dniu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej wykonywanego na podstawie tego skierowania.

Świadczeniobiorca, który w okresie stanu epidemii nie zgłosił się na ustalony termin udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej i został z tego powodu skreślony z listy oczekujących podlega przywróceniu na tę listę bez konieczności uprawdopodobnienia, że niezgłoszenie się nastąpiło z powodu siły wyżej.

Rozporządzenie przewiduje również czasowe zaprzestanie udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu programów zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, w pojazdach (pracowni mobilnej). W opinii KIF nie dotyczy to realizacji programów zdrowotnych leczenia dorosłych oraz dzieci ze śpiączką.

/…/

 

Zespól Kryzysowy
Krajowej Izby Fizjoterapeutów

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-29-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

30 marca 2020

Komunikat w związku z pandemią COVID-19

W związku z dynamiczną sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 oraz rekomendacją Krajowej Rady Fizjoterapeutów oraz Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia informujemy, iż

NZOZ REHA-MEDIC Centrum Rehabilitacji od 31 marca 2020r. do 11 kwietnia 2020r. kontynuuje zawieszenie udzielania świadczeń.

Wszelkich informacji udzielamy telefonicznie lub drogą mailową. W związku z zaistniałą sytuacją prosimy o przekładanie na późniejsze terminy telefoniczne lub za pomocą systemu rezerwacji umówionych wizyt. Zapraszamy również do konsultacji fizjoterapeutycznych drogą telemedycyny.

Tel. +48 782 912 781; kontakt@reha-medic.com.pl

Prosimy śledzić aktualizację komunikatów na naszej stronie internetowej, www.reha-medic.com.pla także na https://www.facebook.com/reha.medic.cr/#

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-31-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

23 marca 2020

Aktywny senior w domu

Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny, w związku z wprowadzonym stanem epidemii, zalecają seniorom, żeby nie przebywali w miejscach publicznych, aby uniknąć zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jednak już kilka dni bez ruchu, może spowodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu, dlatego Krajowa Izba Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia przygotowali program profilaktyczny „Aktywny senior w domu.” Jest to zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które seniorzy mogą wykonać w domu. Zestaw znajdziesz tutaj.

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-33-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

15 marca 2020

Zgodnie z apelami KIF jest decyzja NFZ o zawieszeniu rehabilitacji

W odpowiedzi na pisma i szeroko zakrojone działania KIF, NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub wstrzymanie świadczeń rehabilitacji leczniczej zarówno w ambulatoriach, na dziennych i stacjonarnych oddziałach oraz fizjoterapii domowej.

Komunikat NFZ dla świadczeniodawców w sprawie zasad udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.

Zalecenia dla świadczeniodawców dotyczące zasad udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

W celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19, Centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo lub zgodnie z przyjętym planem postępowania leczniczego. Dotyczy to przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu: przeprowadzenia diagnostyki oraz zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, prowadzenia rehabilitacji leczniczej, świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, stomatologii, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, badań diagnostycznych wykonywanych ambulatoryjnie takich jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, PET, gastroskopia, kolonoskopia, USG oraz badań profilaktycznych i przeprowadzania szczepień. W każdym przypadku odroczenia terminu udzielenia świadczenia, a szczególnie w razie podjęcia decyzji o zawieszeniu udzielania świadczeń należy ocenić i wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów i prawdopodobieństwo jego pogorszenia.

Zaleca się także, w porozumieniu z właściwymi dyrektorami OW NFZ, całkowite zawieszenie udzielania świadczeń w mammobusach i dentobusach.

Zgodnie z § 9 ust. 5 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w przypadku braku możliwości udzielania świadczeń, którego nie można było wcześniej przewidzieć, świadczeniodawca niezwłocznie powinien powiadomić oddział wojewódzki Funduszu o tym zdarzeniu.

Jednocześnie Centrala NFZ przypomina, że niektóre ze świadczeń mogą być udzielane z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności.

 
 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-35-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

13 marca 2020

Komunikat nr 1 Zespołu Kryzysowego z dnia 13 marca 2020

Apelujemy do wszystkich świadczących usługi rehabilitacyjne (z wyłączeniem świadczeń całodobowych) niezależnie od źródła finansowania (prywatne, refundowane) o przesunięcie terminów wizyt pacjentów, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi stanu epidemicznego. Fizjoterapię należy zapewnić tylko pacjentom, dla których jej przerwanie łączy się z zagrożeniem życia lub poważnym, nieodwracalnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Zespół Kryzysowy
Krajowej Izby Fizjoterapeutów

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-37-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

12 marca 2020

Komunikat w związku z pandemią COVID-19.

W związku z dynamiczną sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 oraz rekomendacją Krajowej Rady Fizjoterapeutów zwracamy się z prośbą o ograniczenie wizyt w NZOZ REHA-MEDIC Centrum Rehabilitacji do niezbędnego minimum.

Wszelkich informacji udzielamy telefonicznie lub drogą mailową. W związku z zaistniałą sytuacją prosimy o przekładanie na późniejsze terminy telefoniczne lub za pomocą systemu rezerwacji umówionych wizyt. Zapraszamy również do konsultacji fizjoterapeutycznych drogą telemedycyny.

Oczekujemy również na oficjalny komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie udzielania świadczeń rehabilitacyjnych w okresie pandemii. O bieżącej sytuacji będziemy Państwa informowali na stronach internetowych, umówione na wizytę osoby – telefonicznie.

tel. +48 61 29 17 629; kom. +48 782 912 781; kontakt@reha-medic.com.pl 

Prosimy śledzić aktualizację komunikatów na naszej stronie internetowej,

www.reha-medic.com.pl

a także na

   https://www.facebook.com/reha.medic.cr/#

 

Rekomendacje Prezydium KRF w związku z pandemią dla podmiotów udzielających komercyjnych świadczeń fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej.

W związku z dynamicznym rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 oraz zjawiskiem pandemii, a także w zgodzie z komunikatami i zaleceniami właściwych instytucji najważniejsze jest bezpieczeństwo oraz jak najszybsze powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

W związku z powyższym Prezydium Krajowej Rada Fizjoterapeutów rekomenduje:

 • niezwłoczne przełożenie zabiegów na inny termin i czasowe zamknięcie ambulatoriów fizjoterapeutycznych, a także ograniczanie fizjoterapeutycznej opieki domowej na okres co najmniej najbliższych dwóch tygodni.
 • kontynuowanie fizjoterapii tylko dla pacjentów, u których przerwanie rehabilitacji skutkuje zagrożeniem życia lub nieodwracalnymi powikłaniami i uszczerbkiem na zdrowiu. Dotyczy to m.in. pacjentów leżących, przewlekle chorych, z chorobami płuc lub zagrożonych zapaleniem płuc, po zabiegach chirurgicznych, z zakrzepicą. Dla nich rekomendujemy opiekę w formie fizjoterapii domowej.
 • prowadzenie fizjoterapii za pomocą technik telemedycyny z wykorzystaniem połączeń wideo, mailingu czy komunikacji telefonicznej i sms.
 • minimalizowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przez negocjacje płacowe z pracownikami i współpracownikami, renegocjację umów o najem i inne usługi dodatkowe;
 • korzystanie z form wsparcia dla przedsiębiorców przygotowanych przez ZUS i MRPIPS.

Zwracamy uwagę, że nie jest to zostawienie pacjentów bez opieki i odejście od łóżek, ale to odpowiedzialny wybór mniejszego zła. Nasza rekomendacja jest konsultowana z Ministrem Zdrowia.

Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo bolesne i dotkliwe są to decyzje. W naszym interesie jest jednak szybkie powstrzymanie wirusa i powrót do normalności. Stan podwyższonego ryzyka przez okres np. czterech miesięcy będzie dla nas dużo dotkliwszy niż ograniczenie świadczenia usług przez krótszy okres. Niestety – w tym trudnym czasie kryzys przeżywają praktycznie wszystkie branże i grupy zawodowe.

Wystosowaliśmy także wezwanie do Premiera, Ministra Rozwoju, Ministra Finansów, Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z postulatem udzielenia pomocy polskim fizjoterapeutom i przedsiębiorcom oferującym usługi fizjoterapii. Nasza rola może być kluczowa w okresie po ustąpieniu pandemii, kiedy wiele osób może wymagać rehabilitacji. Raz zniszczone zasoby zespołów rehabilitacyjnych mogą być już nie do odbudowania.

W Krajowej Izbie Fizjoterapeutów został powołany zespół kryzysowy, który pracuje w trybie ciągłym, a o działaniach podjętych przez zespół będziemy informować na bieżąco.

Zespół kryzysowy jest otwarty na współpracę oraz wszelkie informacje, sugestie i projekty rozwiązań. Zapraszamy do kontaktu: sztab@kif.info.pl

Apelujemy wykażmy się odpowiedzialnością zarówno za nas samych, jak i naszych najbliższych i pacjentów.

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-39-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

17 grudnia 2019

Boże Narodzenie i Nowy Rok 2020

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-41-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

29 września 2019

HOCHLAND PÓŁMARATON 2019

7 Hochland Półmaraton za nami – fizjoterapeuci REHA-MEDIC jak zawsze z pomocą strudzonym uczestnikom

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-43-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

26 kwietnia 2019

REHA-MEDIC Licencjonowanym Ośrodkiem Rehabilitacyjnym Rehasport Clinic

Rok doskonalenia wiedzy, dziesiątki godzin wykładów i warsztatów i …. jest 🙂 Certyfikat Licencjonowanego Ośrodka Rehabilitacyjnego Rehasport Clinic dla NZOZ REHA-MEDIC CENTRUM REHABILITACJI w Kaźmierzu.

Na zdjęciu mgr Katarzyna Bielaczyk 26 kwietnia 2019r. odbiera Certyfikat z rąk Prezesa Zarządu oraz założyciela Rehasport Clinic dr n. med. Witolda Dudzińskiego oraz lek. ortopedy Marka Stawniaka.

Biorący udział w szkoleniach fizjoterapeuci z NZOZ REHA-MEDIC CENTRUM REHABILITACJI zdobyli praktyczną wiedzę, dotyczącą postępowania z pacjentem od momentu urazu poprzez proces leczenia, aż po powrót do uprawiania sportu, obejmującą m. in.:

 • Zalecenia w pierwszej dobie po operacji
 • Protokoły postępowania w wybranych schorzeniach ortopedycznych (przewidywany czas rehabilitacji z podziałem na określone etapy)
 • Moment rozpoczęcia i sposób prowadzenia treningu plyometrycznego
 • Sposoby kształtowania hipertrofii, siły i mocy mięśniowej
 • Testy i metody pomiarowe wykorzystywane do obiektywnej oceny postępów rehabilitacji
 • Kryteria powrotu do sportu

 

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-45-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

23 marca 2019

INDRA CUP 2019

Fotorelacja z drugiej edycji Integracyjnego Turnieju w Piłce Siatkowej na Siedząco INDRA CUP. Nasz Team – KS Indra został zwycięzcą rywalizacji. Zobacz w naszej galerii.

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-47-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

31 grudnia 2018

Promocja – masaż uciskowy/drenaż limfatyczny

Zapraszamy na zabiegi aparatem Lymphastim w promocyjnej cenie.

Masaż uciskowy (drenaż limfatyczny) jest klinicznie udowodnioną metodą terapeutyczną, która przynosi natychmiastowe i widoczne efekty. Aparat Lymphastim, którym dysponujemy działa na zasadzie sekwencyjnego masażu uciskowego. Specjalne aplikatory z systemem zachodzących na siebie komór zapewnią delikatny masaż, pobudzając naturalną cyrkulację limfy.

Drenaż limatyczny ułatwia leczenie obrzęków limfatycznych kończyn, poprawia dopływ krwi do tkanek, znajduje również szerokie zastosowanie w kosmetyce estetycznej. Powstające podczas zabiegu delikatne, rytmiczne fale uciskają struktury naczyniowe oraz limfatyczne uaktywniając ich prace , przyspieszają eliminację zbędnych produktów przemiany materii z tkanek. Mają również zastosowanie przy zabiegu nieinwazyjnego usuwania komórek tłuszczowych.

NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA – medycyna i rehabilitacja

 • Przewlekłe obrzęki
 • Niewydolność żył
 • Opieka pourazowa
 • Choroba zwyrodnieniowa stawów
 • Zespół cieśni nadgarstka
 • Angiopatia cukrzycowa
 • Dna moczanowa
 • Choroba niedokrwienna kończyn dolnych
 • Algodystrofia
 • Otyłość
 • Zaburzenia troficzne skóry

NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA – medycyna estetyczna i wellness

 • Cellulit
 • Zespół ciężkich nóg
 • Poprawa odżywienia skóry
 • Obrzęk tłuszczowy
 • Opieka po zabiegu liposukcji
 • Detoksykacja

Drenaż limfatyczny Lymphastim:

 • Kończyny górne – prosimy o założenie koszulki z długim rękawem
 • Kończyny dolne – prosimy o założenie długich legginsów lub spodni dresowych oraz przyniesienie skarpet na zmianę
 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-49-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

19 grudnia 2018

Boże Narodzenie i Sylwester 2018

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2019 pragniemy złożyć naszym Pacjentom, Współpracownikom oraz Przyjaciołom życzenia zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności!

Zespół REHA-MEDIC

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-51-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

25 listopada 2018

Laser z sondą prysznicową

Z przyjemnością informujemy, że od listopada wykonujemy zabiegi laseroterapii za pomocą aparatu marki BTL wyposażonego w sondę prysznicową łączoną.

Wykorzystywane w terapii światło podczerwone o długości fali 830 nm dokonuje głębszej penetracji w tkance, podczas gdy czerwone o długości fali 685 nm, jest wykorzystywane do leczenia zmian powierzchownych, takich jak blizny, rany lub krwiaki.

Urządzenie pozwala na efektywne zabiegi na dużej powierzchni (krótki czas zabiegu powierzchni większej niż 50 cm²), posiada jednolity strumień wiązki lasera, sonda zawiera również 13 LED o wysokiej luminacji o długości fali 470nm zalecana dla estetyki (trądzik, przebarwienia, etc.).

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-53-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

9 października 2018

Promocja – ćwiczenia CPM

Zapraszamy w dniach 9 – 19 października 2018r. na ćwiczenia z zastosowaniem nowoczesnej szyny CPM Spectra Essential wszystkich pacjentów po: operacyjnym odbudowaniu stawu kolanowego, złamaniach (rzepki kolanowej, piszczeli, kości udowej), po Artrolizie (uruchomienie zesztywniałego stawu), po operacji biodra (łącznie z operacyjnym odbudowaniem biodra, implantacją endoprotez, po przeszczepie więzadeł), po zabiegu artroskopii wraz z wycięciem błony maziowej, po operacyjnym odtworzeniu stawu (implantacja endoprotez). Rezerwacja na: www.reha-medic.com.pl

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-55-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

3 października 2018

KS INDRA drugi w pierwszym turnieju o Mistrzostwo Polski

W dniach 28-30 września 2018r odbył się pierwszy turniej Mistrzostw Polski w Siatkówce na Siedząco. Nasza drużyna – KS INDRA wygrała wszystkie mecze w grupie w stosunku 2:0 zajmując pierwsze miejsce w grupie. W wielkim finale musiała uznać jedynie wyższość Mistrza Polski IKS Atak Elbląg. To dobry prognostyk do zbliżającego się finału w Łodzi 12-14 października. Trzymajcie kciuki.

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-57-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

30 wrzesnia 2018

Hochland Półmaraton 2018

Kolejny pracowity Hochland Półmaraton za nami. Zespół REHA-MEDIC w składzie: Katarzyna Bielaczyk, Małgorzata Sołtysiak, Irena Filipowska, Piotr Kwaśny, Marta Nowicka, Justyna Szeffler-Piaskowska zmagał się przez kilka godzin z kontuzjami i regeneracją mięśni uczestników Półmaratonu, Pyrlandzkiej dychy i marszu Nordic Walking Doliną Samy. Zapraszamy do naszej galerii.

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-59-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

1 wrzesnia 2018

Plaża Indra Cup 2018

Integracyjny Turniej Siatkówki Plażowej – relacja fotograficzna. Zapraszamy do naszej galerii.

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-61-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

6 sierpnia 2018

Sport osób niepełnosprawnych

Od początków ludzkości ruch towarzyszył człowiekowi i był nieodzownym elementem jego egzystencji. Zapewniał mu przetrwanie, dobre samopoczucie, jak i różnego rodzaju emocje. Mimo upływu lat i rozwoju cywilizacji ogólnie pojęty ruch nie stracił na znaczeniu, wręcz przeciwnie, w dobie dzisiejszych technologii i ułatwień szczególnie dużą uwagę należy zwrócić na jego odpowiednią dawkę.

Ruch można podzielić na 3 główne działy: pracę, aktywność fizyczną i sport.

„Aktywność ruchowa oznacza wypoczynek czynny (zabawy, ćwiczenia), rekreacje w celu zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, regenerację i zwiększenie fizycznych oraz umysłowych możliwości organizmu” (Barankiewicz 1998, za Nowak 2008) Sport natomiast to „forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie sprawności fizycznych lub psychicznych w ramach współzawodnictwa, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych” (Wikipedia)

Aktywność fizyczna jest niesamowicie ważna w kwestii zachowania przez człowieka zdrowia. Wpływa na nasz organizm poprzez:

 • zwiększenie przemiany materii, co zapobiega nadwadze i otyłości
 • polepszenie stanu gospodarki wodno – elektrolitowej w organizmie
 • znaczące zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia i układu oddechowego
 • zwiększenie odporność organizmu na szkodliwe czynniki
 • poprawę wydolności fizycznej ustroju
 • wzmocnienie układu nerwowego i zwiększenie zdolności do pracy umysłowej
 • polepszenie nastroju i samopoczucia
 • zwolnienie procesów starzenia
 • zwiększenie siły mięśni
 • poprawienie równowagi i koordynacji ruchowej
 • przywrócenie utraconych funkcji mięśni, stawów i poszczególnych narządów
 • poprawienie ogólnej sprawności fizycznej
 • łatwiejsze ukształtowanie i utrzymanie ładnej sylwetki.

Ruch szczególnie ważną rolę odgrywa w życiu osób niepełnosprawnych. Nie tylko zwiększa ich sprawność fizyczną, ale przede wszystkim pozwala im wrócić do życia społecznego i odnaleźć swoje miejsce w otaczającym świecie.

W Polsce aktywność fizyczna osób z niepełnosprawnością realizowana jest głównie poprzez uprawianie sportu.

Sport osób niepełnosprawnych powstał dzięki Sir Ludwikowi Guttmanowi, który w 1948 roku wprowadził sportowe formy terapeutyczne (Stoke Mandeville – Anglia). Od tego momentu zaczęły powstawać różnego rodzaju stowarzyszenia zrzeszające osoby z różnorodnymi upośledzeniami. W Polsce pierwsze zawody osób niepełnosprawnych odbyły się w 1950 roku i obejmowały 3 dyscypliny: gimnastykę, pływanie i lekką atletykę. W świecie również rozwijały się kolejne kluby i organizacje dzięki czemu w 1960r w Rzymie odbyły się I Igrzyska Paraolimpijskie. W 1988 powstał Ruch Olimpiad Specjalnych a w 1989 Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC).

Podstawowymi zasadami sportu osób niepełnosprawnych wg. Jana Dziedzica są:

 1. Dyscyplina sportowa uprawiana przez niepełnosprawnego zawodnika musi być dostosowana do jego możliwości psychofizycznych i posiadanego kalectwa.
 2. Najważniejsze jest zdrowie zawodnika. Uprawianie sportu nie powinno pogorszyć stanu zdrowia zawodnika. Potrzebna jest stała opieka medyczna.
 3. Celem sportu ON jest nie tylko poprawa sprawności fizycznej i psychicznej, ale także ograniczenie lub likwidowanie dysfunkcji.
 4. Organizacja sportu ON powinna maksymalizować szanse na integrację z całym społeczeństwem.
 5. ON powinny unikać specjalizacji sportowej. Powinny uprawiać równolegle kilka dyscyplin.
 6. Działalność sportowa powinna być działalnością masową (powszechną)
 7. Aby zapewnić ON podobne szanse na uzyskanie zwycięstwa należy stosować kwalifikacje do odpowiednich grup sportowych

Niepełnosprawność można podzielić na dwa główne typy, względem których następuje klasyfikacja do odpowiednich zawodów sportowych:

– umysłową – olimpiady specjalne

– fizyczną (narządy zmysłów, układ ruchu) – paraolimpiady.

W przypadku sportu osób niepełnosprawnych, aby zawody mogły się odbywać w duchu „fair play” zawodnicy zostają przydzieleni do odpowiedniej grupy na podstawie: wieku, płci, ciężaru ciała, rodzaju i zakresu niepełnosprawności oraz umiejętności jakimi dysponują.

Bardzo częstym i poważnym błędem popełnianym przez osoby niezwiązane ze środowiskiem sportowym, jest używanie wyrażeń paraolimpiada i olimpiady specjalne jako synonimów. Są to dwie zupełnie różne imprezy sportowe.

Olimpiady specjalne dotyczą osób z upośledzeniem umysłowym we wszystkich jego stopniach. Pierwsze działania w tym kierunku miały miejsce w 1963 w USA i Kanadzie. To właśnie tam dziedziczka fortuny, Eunice Kennedy Shriver przygotowała i przeprowadziła pierwsze półkolonie sportowe dla osób z upośledzeniem umysłowym. Dalsze działania w tym kierunku zaowocowały I Międzynarodowymi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych w Chicago w 1968, a w 1977 r. w Colorado I Zimowymi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych. Polska swoje reprezentacje pierwszy raz wydelegowała w latach 80-tych. W przypadku olimpiad specjalnych najważniejszą sprawą jest sam udział w nich, a na drugi plan schodzą kwestie nagród i medali. Idea ta zawarta jest w motcie Międzynarodowej Organizacji Olimpiad Specjalnych : „TO PLAY the game is great, TO WIN the game is greater, But TO LOVE the game is the greatest of all.”

Logiem olimpiad specjalnych jest jeżyk z jabłuszkiem wykreowany przez polskiego rysownika Pana Lutczyna.

Do oficjalnych dyscyplin letnich olimpiad specjalnych należą: pływanie, lekkoatletyka, gimnastyka, koszykówka, badminton, Baccia, bowling, kolarstwo, jazda konna, piłka nożna, golf, judo, gimnastyka artystyczna, podnoszenie ciężarów, jazda szybka na wrotkach, żeglarstwo, tenis stołowy, softball, piłka ręczna, siatkówka, tenis ziemny.

Do oficjalnych dyscyplin zimowych olimpiad specjalnych zalicza się natomiast: narciarstwo zjazdowe i biegowe, łyżwiarstwo figurowe, hokej halowy, snowboard, bieg na rakietach śnieżnych, łyżwiarstwo szybkie.

W olimpiadach specjalnych podkreślany jest fakt, że zwycięzcą jest każdy, kto podejmie trud walki  i okazuje w niej swoją wytrwałość. Grupy zawodników startujących w zawodach liczą od 3-8 osób. 3 pierwsze miejsca otrzymują medale, a miejsca 4-8 specjalne wstążki. Każdy z zawodników staje na specjalnym podium przygotowanym dla 8 osób.

Igrzyska paraolimpijskie dotyczą osób z upośledzeniem wyłącznie fizycznym i cechują się takim samym współzawodnictwem jak w przypadku sportowców pełnosprawnych.

I Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w 1976r. w Ornskoldsvik (Szwecja), a I Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w 1960 r. w Rzymie. Paraolimpiada odbywa się regularnie co 4 lata i wedle aktualnych przepisów kraj organizujący igrzyska olimpijskie zobligowany jest do przeprowadzenia również igrzysk paraolimpijskich, które odbywają się niedługo po olimpiadzie.

Do zimowych dyscyplin paraolimpijskich należą: narciarstwo zjazdowe (slalom, slalom gigant, zjazd, kombinacja norweska – w pozycji siedzącej i stojącej), narciarstwo nordyckie – biegowe (biathlon, biegi w pozycji stojącej i siedzącej), curling na wózkach, hokej na slegach.

Do letnich dyscyplin zaliczamy: lekkoatletykę, tenis na wózkach, pływanie, jeździectwo, szermierkę, podnoszenie ciężarów, taniec na wózkach, łucznictwo, kolarstwo, żeglarstwo, piłkę nożną 7-osobową, strzelectwo, tenis stołowy, boccię, siatkówkę na siedząco, koszykówkę na wózkach, rugby na wózkach, wioślarstwo, piłkę nożną 5-osobową, judo, goalball.

We wszystkich tych dziedzinach zawodnicy podzieleni są na odpowiednie grupy zgodnie ze stopniem i rodzajem niepełnosprawności; a wielu z nich, aby móc uprawiać dany sport, wymaga specjalistycznego sprzętu dostosowanego do każdego sportowca indywidualnie. Przepisy wielokrotnie są zbliżone do tych znanych z olimpiad pełnosprawnych atletów, uwzględniają jednak modyfikacje wynikające z ograniczeń fizycznych zawodników. Medale rozdawane są wyłącznie 3 najlepszym osobom.

Mimo coraz większych nakładów na promocję, dla większości ludzi dyscypliny paraolimpijskie są mało znane. A wielka szkoda, ponieważ rywalizacja na paraolimpiadach jest tak samo zacięta jak u sportowców pełnosprawnych i dostarcza nie mniej emocji. Dodatkowo ze względu na swoją „oryginalność” oglądanie paraolimpiady jest niezwykle ciekawe.

Podsumowując sport osobom niepełnosprawnym umożliwia poprawę funkcjonowania zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym. Pełni po części rolę rehabilitacji i pozwala osobom niepełnosprawnym uwierzyć, że życie może być jeszcze piękne i ciekawe. Widzom zaś dostarcza ogromnych emocji.

Opracowała: mgr Irena Filipowska

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-63-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

14 czerwca 2018

REHA-MEDIC Licencjonowanym Ośrodkiem Rehabilitacyjnym Rehasport Clinic

Z przyjemnością informujemy, iż NZOZ REHA-MEDIC CENTRUM REHABILITACJI w Kaźmierzu został Licencjonowanym Ośrodkiem Rehabilitacyjnym Rehasport Clinic, pierwszego akredytowanego ośrodka FIFA Medical Cenre of Excellence w Polsce.

REHA-MEDIC spełnił wymogi formalne dotyczące przygotowania zawodowego fizjoterapeutów oraz wyposażenia w sprzęt rehabilitacyjny. Dodatkowo nasi terapeuci co miesiąc biorą udział w cyklu szkoleń organizowanych przez Rehasport Clinic w Poznaniu, składającm się z części teoretycznej (seminariów) oraz wizyt na bloku operacyjnym.

Rehasport Clinic, jeden z wiodących ośrodków ortopedycznych i rehabilitacyjnych w Polsce przez lata doświadczeń przygotował protokoły postępowania medycznego odpowiadające najlepszym światowym wzorcom. Z tych standardów skorzystać mogą teraz nasi pacjenci.

 
 

7 maja 2018

Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego

Staw kolanowy (articulatio genus) jest uznany za największy staw organizmu ludzkiego. Niestety jednocześnie jest również, najbardziej narażonym stawem na urazy i uszkodzenia. Jednymi z najczęstszych urazów aparatu więzadłowego stawu kolanowego są uszkodzenia więzadeł a dokładnie więzadeł krzyżowych. Z roku na rok wraz ze wzrostem rozpowszechnienia uprawiania sportów nie tylko przez zawodowców ale i amatorów, wzrasta ilość uszkodzeń więzadeł krzyżowych.

Podczas uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego (ACL) dochodzi do niestabilności stawu kolanowego zwłaszcza, gdy kolano jest wyprostowane, a mięsień czworogłowy napina się. Typowy obraz kliniczny uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego, to na pierwszym planie ostry uraz, ból oraz obrzęk stawu kolanowego. Rozerwanie tego więzadła może przebiegać w części środkowej lub przy przyczepie bliższym bądź też dalszym. Może również dojść do rozerwania z fragmentem kostnym lub rozerwania rozwłóknionego. Najczęściej stosowanym badaniem jest artroskopia, która pozwala dokładnie ocenić wnętrze stawu oraz rozległość uszkodzenia.

Rekonstrukcje ACL wykonuje się metoda artroskopową. Klasycznym materiałem na przeszczep może być ścięgno mięśnia półścięgnistego, pasmo centralne więzadła rzepki z bloczkami kostnymi lub pasmo centralne ścięgna mięśnia prostego uda z bloczkiem kostnym rzepki oraz połączenie dwóch ścięgien, mięśnia półścięgnistego i smukłego, jeśli wymiary jednego ścięgna są niewystarczające do utworzenia poczwórnie złożonego przeszczepu.

Istnieją jednak inne metody pozyskiwania materiału do przeszczepu. Mogą to być przeszczepy allogeniczne pobrane od zmarłego dawcy tkanek, najczęściej z więzadła rzepkowego lub ścięgna Achillesa. Zaletą takiego przeszczepu jest uniknięcie pobrania tkanki własnej pacjenta a co za tym idzie  brak dodatkowego osłabienia stawu kolanowego.

Kolejną metodą jest LARS (Ligament Augmentation and Reconstruction System), gdzie zamiast naturalnego przeszczepu używa się sztucznych-syntetycznych. Są one stworzone z silnych włókien polyestrowych. Każdy rodzaj więzadła LARS ma swoją liczbę włókien idealnie dopasowaną do głównego problemu funkcjonalnego pacjenta. Ta metoda jest korzystna pod względem braku konieczności ingerowania i tkanki pacjenta, odczuwa on mniej bólu po operacji, ma zazwyczaj mniejszy obrzęk stawowy, nie dochodzi do atrofii mięśniowej ponieważ nie ma konieczności unieruchamiania kończyny po operacji, a co za tym idzie proces rehabilitacji  jest krótszy.

Ostatnim sposobem rekonstrukcji ACL jest metoda hybrydowa, czyli połączenie tkanki naturalnej ze sztuczną. Metoda ta polega na zastosowaniu połączenia własnej tkanki pacjenta ze sztucznym komponentem. Ścięgno pobrane od pacjenta umieszcza się w więzadle z siatki poliestrowej, która wzmacnia przeszczep i sprawia że jest bardziej odporne na uszkodzenie czy nadmierne rozciągnięcie. W tym przypadku również skracamy czas rehabilitacji.

Najważniejszymi celami rehabilitacji są: przywrócenie zakresu ruchomości, likwidacja obrzęku, zniesienie bólu w stawie oraz stymulacja tzw. czucia głębokiego czyli poprawa stabilizacji w stawie kolanowym i kontroli równowagi

Strategia rehabilitacji składa się z kilku faz, podzielonych zazwyczaj na tygodnie. Pamiętać jednak trzeba że to tylko przykładowe schematy ćwiczeń, ponieważ każdy pacjent jest inny i do każdego trzeba dobrać odpowiednie postępowanie terapeutyczne. I tak dla przykładu:

Pierwszy tydzień: rehabilitacja zaczyna się na drugi dzień po operacji i obejmuje naukę chodu o kulach i w ortezie, ruchy bierne na szynie CPM w granicach od 0-45/60 stopni zgięcia w stawie kolanowym, ćwiczenia izometryczne i w razie konieczności stosowanie zimnych kompresów bądź krioterapii miejscowej.

Tydzień od 2 do 5 po operacji: tutaj rehabilitacja odbywa się już w gabinecie fizjoterapeutycznym. Fizjoterapeuta skupia się na doskonaleniu nauki chodu,    polepszaniu zakresu ruchomości w stawie kolanowym, mobilizacji stawu rzepkowo-udowego, ćwiczeniach izometrycznych mięśnia czworogłowego oraz grupy mięśni kulszowo-goleniowych, ćwiczeniach proprioceptywnych oraz krioterapii. Pod koniec piątego tygodnia fizjoterapeuta może wprowadzić ćwiczenia czynne z lekkim oporem, ćwiczenia na rowerze stacjonarnym, stopniowe zwiększanie obciążenia na nogę operowaną a nawet naukę chodu bez kul.

Od 6 do 12 tygodnia po rekonstrukcji: w tym okresie pacjent czuje się już pewniej, zakres ruchomość w stawie kolanowym powinien już być w normie, dlatego można zacząć naukę prawidłowego wykonywania poszczególnych faz chodu, marsz na bieżni pod różnym kątem nachylenia, chodzenie po schodach oraz ćwiczenia na niestabilnym podłożu.

Do ok. 15 do 18 tygodnia: kontynuuje się elementy z poprzednich faz, tylko dostosujemy większe obciążenie i dynamikę oraz stosujemy trudniejsze wersje ćwiczeń na niestabilnym podłożu. Można wprowadzić już lekki trucht a w późniejszym okresie bieg o zmiennym kierunku. Jeżeli pacjentem jest sportowiec to w tym okresie należy włączyć ćwiczenia specyficzne dla uprawianej dyscypliny sportowej.

Od 18 tygodnia do 6-8 (indywidualnie) miesięcy po rekonstrukcji: jest to już końcowa faza rehabilitacji i jest ona bardzo indywidualna. Oczywiście kontynuuje się elementy z poprzedniego etapu, ale rozszerzamy je o trening siłowy w pełnym zakresie ruchomości ze stopniowym zwiększaniem oporu. Włącza się również ćwiczenia, które wpływają na rozwój siły, wytrzymałości, wydolności, równowagi, szybkości oraz zwinności.

Należy jednak pamiętać żeby nie trzymać się sztywno ustalonych zasad i postępowania rehabilitacyjnego, bo są to jedynie wskazówki i ogólne schematy działania. Po rekonstrukcji należy udać się do gabinetu fizjoterapeutycznego i tam uzyskać fachową i dostosowaną dla naszego organizmu pomoc. Będąc pod opieką fizjoterapeuty unikniemy nieprzyjemnych skutków ubocznych, jakimi są ponowne zerwanie albo nadmierne rozciągnięcie przeszczepu więzadła, co niestety wiąże się z ponowną rekonstrukcją.

Opracowała: mgr Fizjoterapii  Marta Nowicka

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-67-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

1 kwietnia 2018

Umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia

Uprzejmie informujemy, iż podpisaliśmy z Narodowym Funduszem Zdrowia (i od 1 kwietnia 2018 realizujemy) umowę na lata 2018-2023 w zakresie rehabilitacji ambulatoryjnej.

Od tego dnia obowiązują nowe umowy na leczenie pacjentów w tym zakresie. Po rozstrzygnięciu postępowań konkursowych w Wielkopolsce działa 229 placówek, o 9 więcej niż do tej pory.

Umowy w zakresie rehabilitacji ambulatoryjnej zostały zawarte na 5 lat. Pojawia się 35 zupełnie nowych podmiotów. Część placówek (21 podmiotów),  zakończyło umowę 31 marca, ale zdecydowana większość będzie pracować dalej w ramach umów z NFZ.

W tym roku Wielkopolski OW NFZ przeznaczy na usługi rehabilitacji ambulatoryjnej ponad 44,3 mln złotych.

Zmiany w rozmieszczeniu i liczbie placówek dotykają większości powiatów Wielkopolski. W części, zwiększyła się liczba podmiotów – np. powiat obornicki zyskuje jeden więcej i od początku kwietnia mieszkańcy tego regionu mogą korzystać z usług rehabilitacji w 4 placówkach. Podobnie jest  w powiatach: średzkim, śremskim i złotowskim oraz kaliskim – zamiast dwóch dotychczasowych, działać będą trzy placówki.

Z kolei w części powiatów zmiany dotyczą tylko rozmieszczenia placówek, ich liczba pozostanie taka sama, np. w Koninie w dalszym ciągu działać będzie 11 placówek, w tym jedna dotychczasowa kończy umowę a inna – zupełnie nowa – świadczyć będzie usługi od 1 kwietnia.

Bez zmian pozostało 11 powiatów: chodzieski, gostyński, grodziski, miasto Kalisz, kępiński, kościański, leszczyński, międzychodzki, ostrowski, pleszewski i szamotulski.

Wszystkie zmiany zawiera poniższy wykaz placówek, ułożony alfabetycznie według nazwy powiatu, z możliwością filtrowania. Na czerwono zaznaczono te podmioty, które po 31 marca nie będą już  świadczyć usług, a błękitnym kolorem – zupełnie nowe podmioty. Wykaz zawiera także potrzebne pacjentom informacje o adresie i numerze telefonu do placówki.

WYKAZ PLACÓWEK

Czym jest rehabilitacja ambulatoryjna?

W skład rehabilitacji ambulatoryjnej wchodzi porada lekarska rehabilitacyjna i zabiegi fizjoterapeutyczne.

Skierowanie na fizjoterapię może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli np. lekarz rodzinny, specjalista. Pacjent wybiera placówkę, a następnie powinien zarejestrować skierowanie w wybranym gabinecie, zakładzie rehabilitacji lub fizjoterapii nie później niż 30 od dnia jego wystawienia.

W ramach świadczeń gwarantowanych pacjentowi przysługuje nie więcej niż 5 zabiegów dziennie w 10 dniowym cyklu terapeutycznym.

W ramach rehabilitacji ambulatoryjnej są udzielane rożne rodzaje zabiegów z zakresu:

– fizykoterapii: elektroterapia, światłolecznictwo, leczenie zmiennym polem elektromagnetycznym i magnetycznym, ultradźwięki, hydroterapia, krioterapia, balneoterapia, laseroterapia.

– kinezyterapii, np.: ćwiczenia bierne, czynno-bierne i wspomagane, nauka czynności lokomocyjnych, zabiegi z użyciem wyciągów.

– masażu

Szczegółowe informacje o tym zakresie świadczeń, znajdują się w koszyku świadczeń gwarantowanych: https://www.gov.pl/zdrowie/rehabilitacja-lecznicza-w-warunkach-ambulatoryjnych

Źródło: Biuro Prasowe WOW NFZ

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-69-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

29 marca 2018

Wielkanoc 2018

Zdrowych 🙂 i spokojnych Świąt Wielkanocnych wszystkim pacjentom i współpracownikom życzy zespół REHA-MEDIC

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-71-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

24 marca 2018

INDRA CUP 2018 Integracyjny Turniej w Piłce Siatkowej Granej na Siedząco

Relacja fotograficzna z Integracyjnego Turnieju w Piłce Siatkowej Granej na Siedząco INDRA CUP 2018. Nasi podopieczni KS INDRA jako organizator turnieju z właściwą sobie skromnością zajęli IV miejsce. Gratulujemy odwagi, determinacji i perfekcyjnej organizacji!

Więcej w galerii lub na Facebook

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-73-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

23 marca 2018

INDRA CUP 2018 Integracyjny Turniej w Piłce Siatkowej Granej na Siedząco

INDRA CUP 2018 – wieczorne i nocne przygotowania. KS Indra zaprasza w sobotę 24 marca 2018r. od 9.30 do 17.00 Sala Sportowa Gimnazjum w Kaźmierzu.

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-75-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

22 marca 2018

Specjalista ortopedii w REHA-MEDIC

Miło nam poinformować, iż do naszego zespołu dołączył lek. med. Marcin Krupnicki – specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Pacjentów przyjmował będzie w REHA-MEDIC ramach swojej praktyki prywatnej w każdą środę od godziny 16.00. Rejestracja 24h na https://www.reha-medic.com.pl („poza NFZ”) lub telefonicznie (kom. 782 912 781) i osobiście w REHA-MEDIC Centrum Rehabilitacji.

Zapraszamy już od 28.03.2018r!

Pan Marcin ukończył Pomorską Akademię Medyczną w Szczecinie w 2005 roku. W tym samym roku rozpoczął staż podyplomowy w SP ZOZ Międzyrzecz. W 2006 roku podjął pracę w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. początkowo na oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej a następnie na oddziale Chirurgii Urazowo Ortopedycznej gdzie rozpoczął specjalizację z ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Specjalizację kontynuował w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Szczecinie – Zdunowie, gdzie pracował w latach 2013 – 2014. Egzamin specjalizacyjny zdał w 2014 roku.

Głównym tematem jego zainteresowań jest chirurgia ręki. Jest  członkiem Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki. Był uczestnikiem wielu szkoleń i sympozjów. W swojej pracy zawodowej stawia na własny rozwój i nieustanne doskonalenie umiejętności.

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-77-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

15 marca 2018

Jak w prosty sposób zarezerwować wizytę?

Krótka instrukcja, jak bez wysiłku, w kilka sekund, za pomocą naszego formularza rejestracji umówić wizytę w naszym Centrum.

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-79-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

28 lutego 2018

INDRA CUP – 24 marca 2018r.

Jedyny taki turniej! Niesamowite emocje! Przeżyj to z nami!

Osiem najlepszych drużyn w Polsce w Piłce Siatkowej granej na Siedząco osób niepełnosprawnych.

Wśród zaproszonych drużyn zawodnicy Reprezentacji Polski, medaliści Mistrzostw Polski.

Nasi podopieczni – KS INDRA zapraszają 24 marca 2018r.

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-81-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

27 lutego 2018

Baby Targ 2018

REHA-MEDIC zaprasza na VII edycję Baby Targu, która odbędzie się 17 marca, tradycyjnie na Hali Nałęcz przy Zespole Szkół nr 3. Mamy przyjemność być jednym ze sponsorów tego wydarzenia.

Hasło przewodnie tej edycji to: „Niech każdy się dowie jak ważne jest zdrowie’.

Baby Targ to cykliczne wydarzenie organizowane przez Fundację, lokalnych przedsiębiorców oraz wolontariuszy. Wydarzenie skupia przede wszystkim rodziców małych dzieci, którzy chcą kupić lub odsprzedać rzeczy oraz inne akcesoria dziecięce.

VII edycję Baby Targu patronatem honorowym objęła Wicestarosta Powiatu Szamotulskiego Pani Beata Hanyżak.

 
 

11 lutego 2018

Metoda Mechanicznego Diagnozowania i Terapii McKenziego.

 • zniesienie dolegliwości bólowych pacjenta poprzez likwidację przyczyny ich powstania
 • zmniejszenie ryzyka nawrotu bólu poprzez dogłębną edukację pacjenta oraz likwidację czynników ryzyka mogących wywołać nawrót
 • przejęcie przez pacjenta współodpowiedzialności za leczenie przejawiającej się konsekwencją w swoim postępowaniu i zrozumieniem filozofii metody.

Metoda Mechanicznego Diagnozowania i Terapii McKenziego potocznie nazywana Metodą McKenziego jest jedną z częściej stosowanych terapii w Europie Zachodniej, USA i Nowej Zelandii.  Stworzona została przez fizjoterapeutę Robina McKenziego, który,  rozpoczynając w 1953 r swoją praktykę lekarską, szczególnie zainteresował się dolegliwościami lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Przez kolejne 30 lat badał ten problem współpracując między innymi z klinikami Cyriaxa, Stoddarda, Maitlanda i Kaltenborna.  Podczas swoich obserwacji i testów wypracował bardzo charakterystyczny sposób leczenia  pacjenta. Wszelkie założenia dotyczące formy  prowadzenia terapii  zawarł w publikacjach z 1981r. W trakcie kolejnych lat wiele z tych założeń na bieżąco było modyfikowanych i udoskonalanych.

Metoda McKenziego różni się od innych metod fizjoterapeutycznych:

 • nietypowym podejściem leczniczym oraz specyficznym przebiegiem badania czynnościowego narządu ruchu
 • wykorzystywaniem powtarzanych ruchów do oceny i leczenia pacjentów
 • akcentem położonym na niezależność pacjenta i unikaniem stwarzania zależności od terapeuty
 • wykorzystaniem możliwie jak najmniejszej interwencji terapeuty, która niekiedy bywa konieczna
 • użyciem ćwiczeń do zwalczania bólu
 • zasadą progresji siły.

Metoda McKenziego  polega na leczeniu i diagnozowaniu zespołów bólowych kręgosłupa i kończyn w oparciu o znajomość wzorców objawów i analizie ich zachowań w wywiadzie i badaniu przedmiotowym. W leczeniu wykorzystywane są środki mechaniczne, rozpoczynając od tych generowanych siłami pacjenta,  kończąc na szerokiej gamie procedur manualnych stosowanych przez terapeutę.

Według McKenziego w 90% przypadków za ból w obrębie kręgosłupa odpowiedzialne jest uszkodzenie krążka międzykręgowego (dysku) – struktury składającej się z jądra miażdżystego (przypominającego  „galaretkę”) i pierścienia włóknistego.  Wewnętrzne elementy dysku w zależności od wykonanego ruchu mogą przemieszczać się w różnym kierunku doprowadzając niekiedy do uszkodzenia pierścienia włóknistego (dyskopatia, przepukliny itp.). Metoda leczenia takich uszkodzeń zależna jest od  stopnia  ich zaawansowania. Ze względu na zmieniającą się  zawartość wody w jądrze  i zmniejszającą się elastyczność dysku wraz z wiekiem ryzyko urazów w obrębie tej struktury maleje.

Według McKenziego najczęstszą przyczyną występowania zespołów bólowych kręgosłupa są:

 • nieprawidłowa postawa ciała w pozycji siedzącej i stojącej
 • częstotliwość występowania ruchów zgięcia.

Aby rozpocząć leczenie zespołów bólowych kręgosłupa Metodą McKenziego niezbędne jest odpowiedzenie sobie na podstawowe pytanie dotyczące przyczyny pojawienie się bólu. Jeżeli ból jest stały, często występuje z nim równocześnie obrzęk i zaczerwienienie, a ruch wywołuje nasilenie dolegliwości,  może to świadczyć o podłożu chemicznym (zazwyczaj potrzebna tu interwencja lekarska).  Jeżeli jednak topografia i intensywność występowania bólu jest zmienna, a powtarzane ruchy  zmniejszają odczuwanie dolegliwości, sugeruje nam to podłoże natury mechanicznej i takich pacjentów można spróbować tą metodą rehabilitować.

W metodzie McKenziego wyróżniamy 3 podstawowe zespoły bólowe:

 1. derangement – związany z zaburzeniami wzajemnego układu struktur wewnątrz stawowych;  najczęstszy, charakteryzuje się różnorodnym  obrazem klinicznym, zmiennością objawów na przestrzeni czasu, może występować na każdym poziomie kręgosłupa. Ból  pojawia się  nagle lub stopniowo narasta, np. na skutek wielokrotnie powtarzanych niewłaściwych ruchów, dźwignięcia czegoś ciężkiego; nie każdy można wyleczyć  ćwiczeniami
 2. zespół dysfunkcyjny – związany jest z przeciążeniem pozycją końcowego zakresu ruchu tkanek obkurczonych bądź zmienionych patologicznie; charakteryzuje się niestałym bólem pojawiającym się na końcu ruchu, zrostami, ograniczeniami zakresu mobilności, niestałymi objawami, np. zrosty po operacjach
 3. zespół posturalny – związany jest z długotrwałym przeciążeniem pozycją końcowego zakresu ruchu tkanek nie zmienionych patologicznie; charakteryzuje się bólem z powodu pogorszenia ukrwienia tkanek przy długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji np. niedbałe siedzenie, dotyczy głównie ludzi młodych wiodących siedzący tryb życia, korekcja postawy wywołuje zniesienie bólu.

Rozpoczynając usprawnianie powyższą techniką terapeuta przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem dopytując się o:

 • sposób spędzania czasu wolnego
 • rodzaj wykonywanej pracy i pozycje w jakich przebywa
 • moment, w którym pojawił się ból i jego dalszy przebieg
 • pozycje i ruchy, w których pacjent czuje się lepiej / gorzej
 • zmienność stopnia nasilenia dolegliwości na przestrzeni dnia/tygodnia/miesiąca itd.
 • dotychczasowe metody leczenia
 • choroby współwystępujące.

Po dokładnej analizie informacji uzyskanych od pacjenta rehabilitant przystępuje do części praktycznej badania nakazując wykonanie przez pacjenta konkretnych ruchów, zazwyczaj wielokrotnie powtarzanych. Niekiedy stosowane są procedury statyczne, gdy czynne ruchy nie są możliwe do wykonania przez pacjenta lub nie przynoszą pożądanych skutków.  Odpowiednio przeprowadzone badanie diagnostyczne umożliwia terapeucie dobranie właściwej procedury leczniczej oraz przedstawienie pacjentowi wytycznych dotyczących dalszego postępowania. Następnie chory otrzymuje „zadanie domowe” i po kilku dniach powinien zgłosić się na kontrolę w celu potwierdzenia właściwego kierunku leczenia lub dokonania drobnej korekty. Jeżeli  fizjoterapeucie uda się odpowiednio dobrać ćwiczenie, a pacjent  wykaże się konsekwencją w swoim postępowaniu, możliwe bywa całkowite wyleczenie i powrót do pełnej sprawności.

Pracując metodą McKenziego terapeuta ma jeszcze jeden cel. Musi tak wyedukować pacjenta, aby możliwie jak najbardziej zmniejszyć ryzyko wystąpienia nawrotu dolegliwości. W związku z tym chory otrzymuje szereg informacji dotyczących ergonomii w pracy oraz w domu, odpowiedniej profilaktyki, podstaw anatomii itd. Otrzymana wiedza umożliwia mu również szybką reakcję na pierwsze nawet najdrobniejsze objawy świadczące o nawrocie problemu, dzięki której wielokrotnie uda się w porę zapobiec rozwojowi bólu.

Opracowała: mgr Irena Filipowska

Bibliografia:

 1. https://www.mckenzie.pl/
 2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_McKenziego
 3. Notatki z kursu : „Mechaniczne diagnozowanie i terapia McKenziego”
 4. Bogusław Marecki „Anatomia funkcjonalna w zakresie studiów wychowania fizycznego i fizjoterapii”
 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-85-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

5 lutego 2018

Pozdrawiamy sportowców z MKS Sparta Oborniki.

Pan Łukasz Maciejewski, obrońca pierwszej drużyny klubu przechodzi w REHA-MEDIC proces rehabilitacji po dotkliwej kontuzji której nabawił się jeszcze w zeszłym roku.

Sparta Oborniki zajmuje w po jesieni 10 miejsce w grupie Wielkopolska (północ) IV ligi. Pan Łukasz ma za sobą 170 rozegranych meczów, ponad 13 tys. minut spędzonych na boisku, 12 strzelonych bramek.

Życzymy wytrwałości oraz szybkiego i trwałego powrotu do zdrowia!

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-87-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

3 lutego 2018

Podnosimy kwalifikacje

3 lutego na terenie Term Maltańskich w Poznaniu nasi terapeuci brali udział w warsztatach „Terapia mięśniowo-powięziowa” prowadzonych przez wykładowców z Holistic College Dublin: Aubrey Gowing oraz Alison Kavanagh.

Terapia ta umożliwia zastosowanie efektywnych technik pracy na tkankach głębokich, mobilizacji stawów oraz technik mięśniowo-powięziowych. Mobilizacja stawów, którą przyswajali uczestniczący w warsztatach umożliwia szybkie uwolnienie od przewlekłych stanów bólowych.

Aubrey Gowing oraz Alison Kavanagh z Holistic College Dublin od 28 lat prowadzą własną praktykę i szkolenia w Irlandii i USA. Ich luźny i łatwo przyswajalny sposób nauczania jest wzbogacony szczegółowymi notatkami, filmami video, prezentacjami i najnowocześniejszą technologią anatomiczną. Było to ich pierwsze szkolenie w Polsce.

Na zdjęciach:

 1. Aubrey Gowing, Małgorzata Sołtysiak, Katarzyna Bielaczyk, Irena Filiopwska oraz Alison Kavanagh
 2. „Pacjent” Katarzyna Bielaczyk i terapeutka Małgorzata Sołtysiak 🙂
 3. Terapeutki Małgorzata Sołtysiak oraz Katarzyna Bielaczyk
 4. Terapeutka Irena Filipowska
 5. Irena Filipowska, Katarzyna Bielaczyk, Małgorzata Sołtysiak
 6. Małgorzata Sołtysiak i Katarzyna Bielaczyk
 7. Aubrey Gowing w akcji

 
 

5 stycznia 2018

Terapia PNF – proprioceptive neuromuscular facilitation (proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie).

Koncepcja PNF to:

 • metoda przyjazna dla pacjenta – oparta na bezbolesnej pracy, wykorzystującej silne odcinki ciała i umiejętności chorego do ułatwiania reedukacji utraconych funkcji,
 • wysoki poziom bezpieczeństwa terapii wynikający z integracji zabiegu z diagnostyką,
 • możliwość pracy z chorym na każdym poziomie dysfunkcji – zabezpieczenie terapią wszelkich funkcji od ruchowych do wegetatywnych,
 • wysoki poziom edukacji pacjenta, oparty na współuczestnictwie w planowaniu terapii oraz kontynuacji ćwiczeń w formie programu domowego,
 • niewielki wymagania sprzętowe,
 • duża efektywność prowadzonej terapii, wynikająca z dokładnej analizy problemu i ukierunkowanych oddziaływań.

PNF jako koncepcja powstała w 1964 r. w Kalifornii dzięki współpracy neurofizjologa – dr. Hermana Kabata i fizjoterapeutki – Maggie Knott. Początkowo metodą tą usprawniani byli głównie pacjenci ze stwardnieniem rozsianym i zapaleniem rogów przednich rdzenia kręgowego. W miarę nabywania doświadczenia zaczęto zdawać sobie sprawę, że ta metoda postępowania jest efektywna w pracy z pacjentami z różnymi stanami chorobowymi. W chwili obecnej, zgodnie z zasadami tej koncepcji, usprawnia się pacjentów tak z objawami neurologicznymi, jak i ortopedycznymi.

Filozofia PNF jest ponadczasowa, natomiast koncepcja ulega stałemu procesowi rozwoju, dzięki czemu jest ona przykładem neurofizjologicznego, kompleksowego systemu oddziaływania terapeutycznego, opartego na najnowszych osiągnięciach nauk medycznych, którego istotę zawarto w nazwie: proprioceptywne (dotyczące receptorów ciała) nerwowo-mięśniowe (oddziałujące na układ nerwowy i mięśniowy) torowanie (ułatwianie, facilitowanie) ruchu.

Teoretyczne podstawy koncepcji oparto na prawidłowościach fizjologii rozwoju ruchowego człowieka. Proces uczenia ruchu, rozumiany w PNF jako odtwarzanie utraconej funkcji, wspomagany jest w terapii zarówno wcześniejszymi doświadczeniami, pochodzącymi ze schematów rozwoju ruchowego dziecka, jak i wielozmysłowym bodźcowaniem, polegającym na czasowym i przestrzennym sumowaniu się w obrębie synaps pobudzeń różnego rodzaju (bodźce dotykowe, wzrokowe, słuchowe, równoważne, proprioceptywne i inne), które oddziałują na pacjenta ze środowiska zewnętrznego.

Opierając się na budowie anatomicznej człowieka PNF proponuje ruchy naturalne, przebiegające trójpłaszczyznowo, zbliżone do aktywności dnia codziennego. Stwarza to możliwość zaktywizowania największej ilości mięśni należących do tego samego łańcucha mięśniowego.

Według filozofii PNF, proponowana terapia ma być bezbolesna i funkcjonalna, to znaczy zgodna z potrzebami ruchowymi zgłaszanymi przez chorego i wzorowana na naturalnych ruchach zdrowego człowieka. Oznacza to analizę ruchu pacjenta w odniesieniu do jego prawidłowego fizjologicznego przebiegu oraz włączenie do procesu usprawniania elementów treningu samoobsługi z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku i sytuacji zadaniowych, które pacjent zgłosił jako trudne bądź niemożliwe do wykonania.

Szczególne znaczenie w koncepcji PNF przypisuje się oporowi manualnemu. Jego podstawowym zadaniem jest przekazanie pacjentowi ścisłej informacji na temat kierunku, kolejności i szybkości wykonywanego ruchu. Opór jest modyfikowany stosownie do celów terapii i możliwości motorycznych ćwiczącego i nawet podczas jednego ruchu może ulegać zmianom w poszczególnych jego zakresach.

Uwzględnienie podczas planowania terapii potrzeb ruchowych i problemów zgłaszanych przez chorego przynosi wiele korzyści i czyni z PNF metodę przyjazną dla pacjenta:

 • pozytywne rozpoczęcie terapii (z dala od faktycznego miejsca dysfunkcji) buduje w chorym, pomimo świadomości uszkodzenia, wiarę we własne siły i powodzenie ćwiczeń, stymulując do mobilizacji rezerw tkwiących w jego organizmie bez obawy o wystąpienie bólu,
 • jasno określone, osiągalne cele wpływają na pełną świadomość pacjenta podczas zabiegu,
 • PNF znajduje funkcjonalne rozwiązania dla problemów ruchowych dnia codziennego pacjenta,
 • wyjaśniając zasady wykonywania poszczególnych aktywności, chroni pacjenta przed samoistną, patologiczną kompensacją,
 • uczy zmian pozycji oraz ruchów globalnych (np. poruszania się w obrębie łóżka, przesiadania się z wózka na toaletę), jakie wszyscy wykonujemy w życiu codziennym,
 • ze względu na sumowanie się podczas terapii wielu bodźców odbieranych przez pacjenta stanowi silną stymulację polisensoryczną (w ćwiczeniach aktywizowany jest wzrok, słuch, receptory dotyku, równowagi, czucia głębokiego i wiele innych).

W terapii PNF, w zależności od potrzeb pacjenta, wykorzystywane są techniki uczące ruchu i koordynacji, stabilizujące, rozluźniające, mobilizujące, przeciwbólowe i inne, typowe dla metody, a także program ćwiczeń funkcjonalnych na materacu, nauka chodzenia, usprawnianie funkcji wegetatywnych (mięśni twarzy, języka oraz funkcji oddychania połykania i artykulacji), a pośrednio dochodzi również do regulacji pracy autonomicznego układu nerwowego, szczególnie podczas terapii oddechowej oraz oddziaływań w obrębie tułowia i klatki piersiowej.

Opracował: mgr Piotr Kwaśny

 Bibliografia:

 1. Susan S. Adler, Dominiek Beckers, Math Buck, PNF w praktyce, wyd. 3, przeł. Mirosław Kokosz, Monika Chudzińska, Warszawa, S-PRINT, ISBN 978-83-888220-15-9
 2. http://ipnfa.pl/opis-metody-pnf/
 3. https://www.fizjoterapia.pl/metoda-pnf,811
 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-91-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

21 grudnia 2017

Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2018

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz zbliżającego się Nowego 2018 Roku

pragniemy złożyć naszym Pacjentom, Współpracownikom oraz Przyjaciołom

moc gorących życzeń: zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności

Katarzyna Bielaczyk z Zespołem REHA-MEDIC

 
 
 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-94-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

15 grudnia 2017

I miejsce KS INDRA w X Międzynarodowym Integracyjnym Turnieju Piłki Siatkowej

9 i 10 grudnia w Złotoryi odbył się X Międzynarodowy Integracyjny Turniej Piłki Siatkowej. Mecze rozgrywano przez 2 dni, równolegle na 3 boiskach. Takie rozwiązanie było konieczne, gdyż w turnieju wystartowało ponad 100 siatkarzy m. in. z Wrocławia, Żywca, Francji, Słowacji, Złotoryi oraz Kaźmierza. W wydarzeniu każdego roku biorą udział niepełnosprawni, jak i zdrowi siatkarze.

Nasi podopieczni z Kaźmierza – KS INDRA po rozegraniu czterech meczy w systemie każdy z każdym, uplasowali się na pierwszym miejscu i awansowali do finału.

O pierwsze miejsce KS Indra walczyła z ekipą z Wrocławia, która na ostatnich Mistrzostwach Polski zdobyła wicemistrzostwo. Duży sukces – KS INDRA wygrywa w finale z drużyną START Wrocław w stosunku setów 3:1!
Drużynę KS INDRA reprezentowali: Michał Wypych – kapitan, Roman Pieta – drugi trener, Maciej Latawiec – trener, Grzegorz Skabara – kierownik drużyny, Piotr Truszkowski, Katarzyna Kotowska, Michał Wiśniewski, Katarzyna Krajniak, Marek Pruchnik.

Gratulujemy!

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-96-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

11 grudnia 2017

Pomysł na Świąteczny prezent !

Mamy dla Państwa Vouchery o dowolnej wartości do wykorzystania w NZOZ REHA-MEDIC na dowolne usługi z naszego katalogu (rejestr usług dostępny w Rejestracji lub na: Usługi – REHA-MEDIC). Okres wykorzystania Vouchera przez Osobę Obdarowaną uzgadniamy indywidualnie. Vouchery można nabyć w Rejestracji.

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-98-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

8 grudnia 2017

Obrzęk limfatyczny – profilaktyka i leczenie, czyli Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa.

Obrzęk limfatyczny to nadmierne gromadzenie się płynu, chłonki w przestrzeni międzykomórkowej, naczyniach chłonnych wskutek pierwotnego (wrodzonego) lub wtórnego (nabytego) uszkodzenia naczyń chłonnych. Utrzymywanie obrzęku przez dłuższy czas może doprowadzić do rozciągnięcia tkanek, utraty napięcia, niewydolności i zwłóknienia naczyń chłonnych, a co się z tym wiąże: stanu nieodwracalnego. Głównym celem postępowania terapeutycznego jest poprawa jakości życia poprzez: redukcję obrzęku, zmiękczenie tkanek i zmniejszenie zmian włóknistych, poprawę zakresu ruchomości w stawach, przezwyciężenie problemów natury psychologicznej.

Podstawowe metody wchodzące w skład Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej:

 • Manualny Drenaż Limfatyczny (MDL): zabieg fizykalny polegający na przekazaniu energii mechanicznej tkankom poprzez dłonie terapeuty przy zastosowaniu specjalnych technik. Wspomaga przenikanie chłonki do naczyń limfatycznych, przyspiesza przepływ chłonki, uelastycznia zwłóknienia.
 • Kompresjoterapia (bandażowanie): podtrzymuje korzystne efekty uzyskane podczas drenażu limfatycznego, ułatwia wnikanie płynu śródmiąższowego, podwyższa skuteczność funkcjonowania pompy stawowo-mięśniowej, przyspiesza regenerację zwłókniałych tkanek, zmniejsza aktywność stanu zapalnego, zmniejsza rozmiary obrzękniętej części ciała.
 • Kinezyterapia (terapia ruchowa): ćwiczenia pobudzają mięśnie szkieletowe do skurczów, wspomagając w ten sposób odpływ chłonki. Ćwiczenia zwiększające zakres ruchów w odciążeniu lub z umiarkowanym obciążeniem.

Wskazania do wykonania Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej: po mastektomii oraz w przebiegu choroby nowotworowej bez przerzutów, choroby reumatyczne, miejscowe obrzęki i zaburzenia przepływu limfy, po chorobach zakaźnych, stany pourazowe i po ustąpieniu stanu zapalnego, sarkoidoza, twardzina układowa, zespoły Sudecka i Raynauda.

Przeciwskazania bezwzględne: obrzęki i wysięki towarzyszące chorobom nowotworowym (decyduje lekarz), ostre stany zapalne, niewyrównane wady serca, obrzęki pochodzenia nerkowego i wątrobowego, gorączka oraz choroby zakaźne, zapalenia żył, świeże zakrzepy, zaawansowana miażdżyca, tętniaki i stany zagrażające krwotokiem, zbliznowacenia po naświetlaniach.

Zalecenia dla pacjentów z obrzękiem limfatycznym:

 • Pielęgnacja skóry i paznokci (codzienna higiena skóry poprzez mycie hypoalergicznym mydłem, dokładne osuszanie przestrzeni między palcami, nawilżanie skóry, unikanie zranień podczas obcinania paznokci).
 • Aktywność fizyczna i rekreacja (unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, ćwiczenia w bandażach lub odzieży kompresyjnej, ćwiczenia oddechowe, unikanie przegrzewania ciała).
 • Utrwalanie i podtrzymywanie efektów terapii (regularnie korzystanie z KTP, systematyczne, codzienne noszenie odzieży kompresyjnej, wykonywanie autodrenażu i wyuczonych ćwiczeń, unikanie obcisłej odzieży, ukąszeń przez insekty, nie wykonywanie iniekcji oraz akupunktury w obrębie obrzękniętej kończyny, nie zakładanie nogi na nogę).

Opracowała: mgr Małgorzata Sołtysiak

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-100-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

5 listopada 2017

Terapia MLS w walce z bólem, zapaleniami, urazami i obrzękami.

Innowacyjną terapię laserem MLS stosujemy w REHA-MEDIC w przypadkach, gdzie wskazane jest synergiczne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe.

Jest ona związana z zastosowaniem promieniowania wysokoenergetycznego. Zasada działania jest podobna do klasycznego lasera biostymulacyjnego, różnica polega  na znacznie zwiększonej mocy (w porównaniu ze standardową „zimną” laseroterapią tradycyjnie stosowaną w gabinetach rehabilitacji) oraz znacznie głębszej penetracji tkanek, a tym samym na leczenie i stymulowanie dowolnych miejsc w obrębie ciała.

Zastosowanie lasera powoduje szereg zmian sprzyjających odnowie komórkowej, a także procesom regeneracyjnym

Promieniowanie MLS jednocześnie generuje emisję impulsową i ciągłą. Jest stosowana z powodzeniem w leczeniu urazów, również jako narzędzie rehabilitacji w sporcie i fitness.

Terapia laserem wysokoenergetycznym MLS daje doskonałe efekty przy leczeniu:

 • dysfunkcji mięśniowo-kostnych (skręcenia, naderwanie więzadeł itp.),
 • dysfunkcji stawowych (choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, biodra, kolana, zespół bolesnego barku itp.),
 • lumbago, rwy kulszowej, bóli krzyża,
 • bóli różnego pochodzenia,
 • procesów zapalnych (zapalenia okołostawowe, zapalenie nadkłykci, zapalenie ścięgien, zapalenie kaletki itp.),
 • obrzęków na skutek zaburzenia krążenia krwi, limfy,
 • zmian patologicznych tkanek powierzchownych różnego pochodzenia (owrzodzenia, żylaki itp.).

Terapia MLS i jej zalety:

 • łączy i wzmacnia efekty terapeutyczne,
 • wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwbólowe,
 • działa silnie analgetycznie,
 • objawy choroby ustępują w krótkim czasie,
 • czas trwania zabiegu jest krótki,
 • terapia daje długotrwałe rezultaty.

Porównanie terapii MLS ze standardową biostymulacją

Efekt przeciwbólowy:

 • Promieniowanie laserowe MLSdziała na wszystkie rodzaje włókien wykazując działanie silnie pobudzające, widoczne rozszerzenie naczyń krwionośnych i pobudzenie krążenia limfatycznego – dzięki temu efekty pojawiają się szybko i są długotrwałe, emisje impulsowa i ciągła znakomicie się uzupełniają:
 • Emisja impulsowapromieniowania oddziałuje na grube włókna mielinowe typu Aα dające natychmiastowy, lecz jedynie krótkotrwały efekt
 • Emisja ciągłapromieniowania oddziałuje na bezmielinowe cienkie  włókna typu Aδ-C – efekty terapii pojawiają się z opóźnieniem, są długotrwałe

Działanie przeciwobrzękowe:

 • Efekt przeciwobrzękowy w przypadku emisji ciągłej daje natychmiastowy efekt, wpływa na rozszerzanie naczyń krwionośnych i poprawę absorpcji płynów

Efekt biostymulacyjny:

 • Działanie emisji impulsowej jest widoczne po upływie czasu, wpływa bezpośrednio na reakcje enzymatyczne i zwiększenie syntezy ATP
 • Promieniowanie ciągłe wpływa na zwiększenie depolaryzacj błony komórkowej, zwiększenie syntezy kolagenu i zwiększenie proliferacji fibroblastów
 • Zastosowanie terapii MLS gwarantuje uzyskanie obu efektów z wykorzystaniem tylko jednego aparatu

Laseroterapia jak każdy zabieg obwarowana jest przeciwskazaniami do jej przeprowadzenia

 Przeciwwskazania:

 • pacjenci z wszczepionym kardiostymulatorem
 • ciąża
 • epilepsja
 • infekcje grzybicze
 • nadwrażliwość na światło
 • stany z wysoką gorączką
 • występowanie tkanek nowotworowych

 Środki ostrożności: 

 • przyjmowanie przez pacjenta leków powodujących fotowrażliwość
 • obrażenia skóry
 • anemia (ze względu na ryzyko wystąpienia krwiaków)
 • hiperpigmentacja skóry
 • skóra po opalaniu
 • wyższy, niż I i II fototyp skóry
 • skóra pokryta tatuażami, bądź innym ciemnym barwnikiem

Opracowała: mgr Katarzyna Bielaczyk

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-102-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

15 października 2017

KS INDRA BRĄZOWYM MEDALISTĄ MISTRZOSTW POLSKI W PIŁCE SIATKOWEJ NA SIEDZĄCO OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH  !

Drużyna KS INDRA po na rozgrywanych 14-15 października w Łodzi Mistrzostwach Polski w Siatkówce na Siedząco po zaciętych pojedynkach zdobyła brązowy medal

Ostateczne wyniki:

1. IKS Atak Elbląg 🏆
2. WZSN Start Wrocław 🥈
3. KS INDRA Kaźmierz 🥉
4. KSI Start Szczecin
5. SPSS Lew Legnica
6. JKSR Jelenia Góra
7. SSN Start Łódź
8. Kadra Polski Kobiet
9. ICSiR Lublin

Gratulujemy 🏐🙂🤗

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-104-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

14 października 2017

MISTRZOSTWA POLSKI W PIŁCE SIATKOWEJ NA SIEDZĄCO OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH 
Łódź 13-15.10.2017r.

Drużyna KS INDRA po przygotowaniu fizjoterapeutycznym w REHA-MEDIC wyruszyła na Mistrzostwa Polski do Łodzi.
Naszym „podopiecznym” życzymy udanych zawodów, zwycięskiej walki o każdą piłkę i szczęśliwego powrotu w wyśmienitych humorach 
Powodzenia!

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-106-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

24 września 2017

HOCHLAND PÓŁMARATON

Kolejny Hochland Półmaraton, Pyrlandzka Dycha oraz Nordic Walking Doliną Samy za nami.

Nasz zespół terapeutów w składzie: Katarzyna Bielaczyk, Jacek Bigos, Piotr Kwaśny, Marta Nowicka, Małgorzata Sołtysiak służył pomocą strudzonym biegaczom i chodziarzom na mecie. W zespole zabrakło nabierającej sił w ciepłych krajach Ireny Filipowskiej, godnie zastąpiła ją Zuzanna Jakubowska. Rolę supporta organizacyjnego 🙂 pełniła Marta Sołtysiak.

Wśród uczestników imprezy rozlosowane zostały Vouchery na zabiegi fizjoterapeutyczne w REHA-MEDIC ważne do kolejnego Półmaratonu w 2018r.

Więcej zdjęć: https://www.reha-medic.com.pl/galeria/

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-108-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

20 września 2017

KS INDRA

NZOZ „REHA-MEDIC” Centrum Rehabilitacji został oficjalnym opiekunem fizjoterapeutycznym drużyny siatkówki na siedząco KS Indra Kaźmierz. Naszym wspaniałym zawodnikom życzymy wielu sukcesów w turniejach krajowych oraz w występach w reprezentacji Polski.

Siatkówka na siedząco (ang. sitting-ball) – sportowa gra zespołowa, będąca odmianą tradycyjnej piłki siatkowej. Gra została wymyślona jako sport dla osób niepełnosprawnych. Obecnie uprawiają ją również pełnosprawni siatkarze.

Powstała z połączenia dwóch gier: niemieckiego sitzballu oraz siatkówki. Powodem utworzenia gry był fakt, że sitzball był grą zbyt mało energiczną. Początkowo siatkówka na siedząco była grą przeznaczoną dla relaksu. Z biegiem czasu przekształciła się w sport, który wszedł w skład dyscyplin olimpiady dla niepełnosprawnych. W 1980 roku po raz pierwszy odbyły się rozgrywki paraolimpijskie w tej dyscyplinie.

Obecnie dyscyplina ta uprawiana jest w ponad 60 krajach. Wzrost popularności tej odmiany siatkówki spowodował, iż rozgrywane są również Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Regionów. Od roku 1993 wszystkie rozgrywki odbywają się w dwóch kategoriach: męskiej i żeńskiej.

Źródło: Wikipedia

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-110-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

1 września 2017

HOCHLAND PÓŁMARATON – VOUCHERY

NZOZ „REHA-MEDIC” Centrum Rehabilitacji, przygotował dla uczestników http://hochlandpolmaraton.pl/ pięć voucherów o wartości 240 zł na trzy zabiegi fali uderzeniowej i krioterapii każdy.

Chyba nie trzeba nikomu przypominać jak zbawienny jest masaż po biegu https://m.youtube.com/watch?v=435RQrAEV0A

Źródło: https://www.facebook.com/HPDSiPD/

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-112-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

20 sierpnia 2017

HOCHLANDPÓŁMARATON 24.09.2017 godz. 12:30

Zapraszamy serdecznie do biegania, chodzenia i odwiedzenia naszego punktu na http://hochlandpolmaraton.pl/ 24 września 2017r. w Gimnazjum Publicznym im. A. Mickiewicza przy ul. Gimnazjalnej 3 w Kaźmierzu. Uczestnikom półmaratonu, „Pyrlandzkiej dychy” oraz uczestnikom „Nordic Walking Doliną Samy” zapewniamy (jak zawsze) opiekę fizjoterapeutyczną na mecie. Cały zespół REHA-MEDIC w pełnej gotowości! 🙂

Wszystkich kontuzjowanych biegaczy i chodziarzy zapraszamy w najbliższych dniach do REHA-MEDIC – jest jeszcze czas na przygotowanie się do wyzwania http://hochlandpolmaraton.pl/.

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-114-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

18 sierpnia 2017

FALA UDERZENIOWA ESWT

NA CZYM POLEGA METODA ESWT?

Leczenie fala uderzeniowa (tzw. ESWT) to znana na całym świecie metoda zwalczania przewlekłego bólu oraz wielu schorzeń układu ruchu. Ta innowacyjna i bardzo skuteczna metoda leczenia dostępna jest także przez najbliższe 2 tygodnie w REHA-MEDIC.

GŁÓWNE ZASTOSOWANIE:

 • schorzenia mięśni i stawów, skóry, choroby układu kostnego,
 • entezopatie, stany pourazowe, w tym m.in.:
 • bóle piety, ostroga piętowa
 • schorzenia ścięgna Achillesa
 • bóle ścięgien i kaletek rzepki (np. kolano skoczka)
 • schorzenia stawów biodrowych, biodro trzaskające
 • bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa
 • bóle barku, zespół bolesnego barku
 • łokieć tenisisty, łokieć golfisty
 • schorzenia kości i mięśnia piszczelowego
 • stany zapalne i bóle przedramienia, dłoni, nadgarstka
 • wczesne stadia choroby zwyrodnieniowej stawów
 • zwapnienia w obrębie tkanek miękkich
 • naciągnięcie mięśni, zapalenia przyczepów mięśni
 • podwyższone napięcie mięśniowe

TERAPIA ESWT – JAK DZIAŁA?

Przy użyciu elektromagnesu aparat ESWT generuje fale uderzeniowe, które są transmitowane do obszaru zmienionego chorobowo. Fale przenikają przez tkanki i skupiają się we wtórnym ognisku. Dzięki temu fale o działaniu terapeutycznym trafiają dokładnie w ognisko choroby w miejsce poddawane leczeniu. Poza obszarem skupienia energia fali jest za mała, aby dawać efekt biologiczny. To gwarantuje wysokie bezpieczeństwo terapii falą uderzeniową.

ZALETY TERAPII FALA UDERZENIOWA ESWT:

 • wysoka skuteczność leczenia przy minimalnej inwazyjności
 • efekty odczuwalne już po pierwszym zabiegu
 • krótki czas terapii – wystarczy kilka zabiegów
 • wysokie bezpieczeństwo metody
 • minimalne ryzyko efektów ubocznych
 • terapia fala uderzeniowa zapobiega lub redukuje konieczność wykonywania zabiegu operacyjnego
 • możliwość dopasowania parametrów terapii do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta
 • szerokie zastosowanie w rehabilitacji, ortopedii i medycynie sportowej

UWAGA: ceny promocyjne – według cennika zabiegów tradycyjnych, ilość miejsc ograniczona, rejestracja telefoniczna (kom. +48 782 912 781) lub osobista pn.-pt. w godzinach 9.00-15.00

https://www.reha-medic.com.pl/kontakt/

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-116-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

18 lipca 2017

NOWE ZABIEGI W REHA-MEDIC

Drogi Pacjencie,

Cierpisz na ostry lub chroniczny ból mięśni, kręgosłupa, stawów, barku czy pięty? Ból znacząco osłabia twoją naturalną mobilność oraz uniemożliwia normalne funkcjonowanie pogarszając jakość życia? Kontuzja nie pozwala Ci na aktywność sportową?

Serdecznie zapraszamy od 24 lipca do 4 sierpnia 2017r. na DNI INNOWACJI w REHA-MEDIC

W tym okresie oferujemy zabiegi nowymi technikami przy użyciu aparatów nowej generacji:

 • terapia falą uderzeniowa – skuteczna walka z bólem narządów ruchu
 • terapia laserem wysokoenergetycznym – długotrwały efekt terapeutyczny
 • terapia TECAR – organiczny akcelerator fizjologiczny
 • zaawansowana elektroterapia funkcjonalna w ruchu – poprawa wydajności rehabilitacji

UWAGA: ceny bardzo promocyjne – według cennika zabiegów tradycyjnych, ilość miejsc ograniczona, rejestracja telefoniczna (kom. +48 782 912 781) lub osobista pn.-pt. w godzinach 9.00-15.00

https://www.reha-medic.com.pl/kontakt/

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-118-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

28 czerwca 2017

Program rehabilitacji pulmonologicznej

NZOZ REHA-MEDIC CENTRUM REHABILITACJI we współpracy ze Szpitalem Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, z siedzibą przy ul. Długiej przystąpił do realizacji programu rehabilitacji pulmonologicznej w warunkach domowych.

Krajowy Program Zmniejszania Umieralności z Powodu Przewlekłych Chorób Płuc Poprzez Tworzenie sal Nieinwazyjnej Wentylacji Mechanicznej na lata 2016-2018.

Przewlekłe niezakaźne choroby płuc są czwartą przyczyną zgonu w Polsce. Jedną z przyczyn tego stanu jest brak dostępu do od dawna stosowanej metody leczenia ciężkich zaostrzeń tych chorób. Metodą tą jest ratująca życie Nieinwazyjna Wentylacja Mechaniczna (NWM). Stosowanie NWM w Europie Zachodniej spowodowało zmniejszenie śmiertelności z powodu zaostrzeń Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) o 50%.

Celem programu polityki zdrowotnej „Krajowego Programu Zmniejszania Umieralności z Powodu Przewlekłych Chorób Płuc Poprzez Tworzenie sal Nieinwazyjnej Wentylacji Mechanicznej na lata 2016-2018” jest zmniejszenie umieralności z powodu przewlekłych chorób płuc w Rzeczpospolitej Polskiej poprzez: zorganizowanie stanowisk w oddziałach chorób płuc, wyposażenie tworzonych sal w sprzęt niezbędny do prowadzenia i monitorowania NWM, zwiększenie dostępności do NWM, nadzór i monitoring efektywności prowadzonych działań.

Nieodłączną częścią programu jest wprowadzenie programu rehabilitacji pulmonologicznej w warunkach domowych dla chorych na POChP po leczeniu zaostrzenia za pomocą nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej w szpitalu.

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-120-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

7 czerwca 2017

Sprawdź nas w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów

Miło nam poinformować, że pracownicy REHA-MEDIC sukcesywnie przechodzą weryfikację dokonywaną przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów zgodnie z „Ustawą o zawodzie fizjoterapeuty” uzyskując Prawo Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty oraz unikalny nr w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów.

Numery PWZFz:

2364 – mgr Katarzyna Bielaczyk

1453 – mgr Jacek Bigos

1514 – mgr Irena Filipowska

721 – mgr Piotr Kwaśny

3216 – mgr Marta Nowicka

219 – mgr Małgorzata Sołtysiak

Przypominamy, iż ustawa wprowadziła okres przejściowy do 31 maja 2018, w którym można pracować jako fizjoterapeuta na dotychczasowych zasadach. Po zakończeniu okresu przejściowego tylko osoby będące członkami samorządu fizjoterapeutów z potwierdzonymi kwalifikacjami zawodowymi będą mogły zgodnie z prawem wykonywać ten zawód. Imienne dokumenty, profesjonalnie zabezpieczone i zawierające między innymi zdjęcie oraz numer przyznanego prawa wykonywania zawodu, zostaną po ich wyprodukowaniu w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, wysłane fizjoterapeutom, którzy już przeszli weryfikację i uzyskali Prawo Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty (PWZFz).

Ilustracja obok: https://www.medexpress.pl/

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-122-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

6 czerwca 2017

Nasze konto na Facebook

Użytkownikom Facebook przypominamy, że można obserwować nas i polubić 🙂 pod adresem: https://www.facebook.com/reha.medic.cr/

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-124-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

5 czerwca 2017

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty

„Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, która weszła w życie rok temu nakłada na wszystkich fizjoterapeutów obowiązek uzyskania prawa wykonywania zawodu i przynależność do Krajowej Izby Fizjoterapeutów co skutkuje uzyskaniem stosownego dokumentu oraz ujawnieniem danych w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów. Licencja oraz wpis w Rejestrze jest potwierdzeniem, zarówno dla pacjentów jak i płatników publicznych, uzyskanych przez fizjoterapeutę kwalifikacji zawodowych.

Ustawa wprowadziła okres przejściowy do 31 maja 2018, w którym można pracować jako fizjoterapeuta na dotychczasowych zasadach. Po zakończeniu okresu przejściowego tylko osoby będące członkami samorządu fizjoterapeutów z potwierdzonymi kwalifikacjami zawodowymi będą mogły zgodnie z prawem wykonywać ten zawód. Po tym okresie osoby te nie będą mogły być zatrudniane w charakterze fizjoterapeuty ani prowadzić własnej, samodzielnej działalności. Pełna informacja na temat składania wniosków i wymaganych dokumentów znajduje się na stronie www.kif.info.pl.

Dla pacjentów stworzenie rejestru fizjoterapeutów ma kluczowe znaczenie, bo zapewnia bezpieczeństwo terapii. To gwarancja jakości i profesjonalizmu usługi dla pacjentów. Pacjenci po kampanii informacyjnej prowadzonej przez KIF coraz aktywniej korzystają z możliwości sprawdzenia swojego fizjoterapeuty w Rejestrze

Dla fizjoterapeutów regulacja zawodu ma przełomowe znaczenie. Po kilku dekadach oczekiwania otrzymują potwierdzenie kwalifikacji i wyłączne prawo wykonywania zawodu. To budować będzie zaufanie u pacjentów, a co za tym idzie pozwoli rozszerzać działalność i popularyzować fizjoterapię jako skuteczne narzędzie do walki z licznymi schorzeniami.”

Biuro Prasowe Krajowa Izba Fizjoterapeutów, “3494 fizjoterapeutów z prawem wykonywania zawodu!”. https://kif.info.pl, 30 maja 2017 in Informacje, https://kif.info.pl/informacje-kategorie/informacje/

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-126-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

3 czerwca 2017

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to nie osoba po weekendowym kursie masażu. Fizjoterapeuta to osoba z wykształceniem medycznym, której program studiów obejmuje przedmioty, których uczą się także lekarze i pielęgniarki. Tylko wykwalifikowany fizjoterapeuta wie, jak przywrócić pacjenta do zdrowia. Sprawdź, kim jest fizjoterapeuta, by w przyszłości nie trafić na hochsztaplera.

Fizjoterapeuta to dawniej rehabilitant, czyli osoba, która w terapii chorych stosuje różne bodźce fizyczne – gimnastykę leczniczą, kąpiele lecznicze, laseroterapię, pole elektromagnetyczne i inne formy fizjoterapii. Około 10 lat temu studia rehabilitacji zamieniono na studia fizjoterapii, a absolwenci uczelni otrzymują tytuł fizjoterapeuty. Na świecie używa się nazwy „fizjoterapeuta” i nazwa ta została przyjęta jako obowiązująca w Polsce.

Fizjoterapeuta to osoba z wykształceniem medycznym, która obecnie kończy trzyletnie studia licencjackie, a następnie dwuletnie magisterskie. Zawód fizjoterapeuty wykonują także technicy fizjoterapii, którzy wiele lat temu ukończyli kształcenie w studium fizjoterapii.

W Polsce pracuje kilkadziesiąt tysięcy fizjoterapeutów z tytułem magistra.

Program studiów obejmuje przedmioty, których uczą się także lekarze i pielęgniarki. Nauczycielami fizjoterapeutów są lekarze, fizjoterapeuci, psycholodzy, socjolodzy, biomechanicy i inni specjaliści. Kilka przedmiotów występuje tylko w programach nauczania fizjoterapeutów.

W czasie studiów fizjoterapeuci uczą się o różnych chorobach i ich objawach. Poznają wskazania i przeciwwskazania do stosowania ćwiczeń i zabiegów fizykoterapii. Uczą się także, w jaki sposób porusza się człowiek, jak można zapobiec różnym deformacjom, zmianom zwyrodnieniowym, dolegliwościom bólowym oraz jak dobrać sprzęt ortopedyczny. Poznają także różne sposoby badania funkcjonalnego człowieka (diagnostyka funkcjonalna). Potrafią sprawdzić, jak poruszają się stawy rąk, nóg i kręgosłupa, ocenić ustawienie kręgosłupa i miednicy, sprawdzić siłę mięśni, zbadać czucie, określić, czy ktoś prawidłowo oddycha, siedzi, stoi, zmienia pozycję ciała oraz chodzi. Wiedzą również, w jaki sposób rozmawiać z chorymi ludźmi i o co ich zapytać, by im pomóc. Na podstawie przeprowadzonego badania funkcjonalnego dobierają ćwiczenia dostosowane do stanu pacjenta.

Większość fizjoterapeutów kontynuuje naukę po ukończeniu studiów w ramach szkoleń i studiów podyplomowych. Uczą się wielu specjalistycznych metod fizjoterapii stosowanych współcześnie na świecie. Niektórzy otwierają specjalizację lub rozwijają się naukowo, prowadząc badania i otrzymując tytuły naukowe.

Majewska, Monika. “Kim jest fizjoterapeuta”. http://regeneracja.poradnikzdrowie.pl, http://regeneracja.poradnikzdrowie.pl/rehabilitacja/kim-jest-fizjoterapeuta_43438.html

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-128-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

Zrób prezent!

Wszyscy wiemy jak trudno jest wybrać odpowiedni prezent. Zwłaszcza, jeśli chcemy podarować coś bliskiej osobie – Mamie, małżonkowi, najlepszej przyjaciółce. Czy to prezent urodzinowy, z okazji ślubu, czy rocznicy rodziców, z przyjemnością pomożemy w zorganizowaniu jedynego w swoim rodzaju upominku.

Mogą Państwo wybrać Voucher o dowolnej wartości do wykorzystania w NZOZ REHA-MEDIC na dowolne usługi z naszego katalogu (rejestr usług dostępny w Rejestracji lub tutaj: www.reha-medic.com.pl). Okres wykorzystania Vouchera przez Osobę Obdarowaną uzgadniamy indywidualnie. Vouchery można nabyć w Rejestracji.

Zapraszamy – Zrób Prezent już dziś!

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-130-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

Wielkanoc 2017

Zdrowych 🙂 i spokojnych Świąt Wielkanocnych życzy zespół REHA-MEDIC

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-132-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

31 marca 2017r

Domena reha-medic.pl

Informujemy, że od dziś mogą Państwo korzystać z uproszczonego adresu naszej strony internetowej: www.reha-medic.pl

Pozdrawiamy 🙂

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-134-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

30 marca 2017r

Rahabilitacja lecznicza – konkurs ofert 2017

Informujemy, że NZOZ REHA-MEDIC Centrum Rehabilitacji bierze udział w konkursie ofert na lata 2017 – 2022 ogłoszonym przez Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia 16 marca 2017r.

 
 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-136-0-0″}}”>[/siteorigin_widget]

25 września 2016r

„Mamy serce do biegania” – REHA-MEDIC partnerem
Hochland Półmaraton Doliną Samy

Zespół fizjoterapeutów REHA-MEDIC z zaangażowaniem pracował na mecie półmaratonu.

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-136-1-1″}}”>[/siteorigin_widget]

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-136-1-2″}}”>[/siteorigin_widget]

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-136-1-3″}}”>[/siteorigin_widget]

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-136-1-4″}}”>[/siteorigin_widget]

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-136-1-5″}}”>[/siteorigin_widget]

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”]

„,”after_widget”:”<\/div>”,”before_title”:”

„,”after_title”:”<\/h3>”,”widget_id”:”widget-136-1-6″}}”>[/siteorigin_widget]